Muzikál Donaha! Foto: Městské divadlo Brno

Před čtyřmi lety měl v Městském divadle v Brně premiéru slavný muzikál Davida Yazbeka a Terrence McNallya Donaha! A listopad 2017 je ve znamení sté reprízy muzikálu.

Příběh je jednoduchý a nevšední zároveň: Místo sociálního dramatu ocelářů bez práce, kteří v zoufalství berou jakoukoli práci, aby uživili své rodiny, se šest chlapů rozhodne připravit velkolepý výstup a předvést striptýz před tisícovkou zvědavých, mnohdy i nadržených žen. Jsme svědky náročné přípravy, kdy dělníci musí překonávat stud, pohybovou nešikovnost, vlastně i nechuť předvádět se, aby pak možná zjistili, že o ně není zájem, že byla všechna snaha zbytečná. Ale když řeknou magické: „Bude to donaha“, mají příslib úspěchu i výdělku zaručený. Podobně úspěšná je i hra samotná. Muzikál se stal hitem a mimo jiné obletěl i většinu českých hudebních divadel.

Množství komediálních situací, nádherná hudba, především v jazzovém rytmu a několik moc hezkých písní zaručily tomuto muzikálu celosvětový úspěch. Brněnské provedení v režii Stanislava Slováka je brilantní ukázkou správné muzikálové komedie. Porovnal jsem představení se slavnou americkou inscenací, která se dá  (jako ostatně dnes vše…) zhlédnout na YouTube a mám dojem, že ta brněnská byla lepší. Mimochodem,  v autentickém divadelním záznamu z Ameriky chyběla poslední minuta představení, kdy všech šest „striptérů“ ukáže divákům své pohlaví, nebo spíš pozadí. Cudná Amerika. To přece na síti nemůže být předvedeno. A já byl právě na ten konec zvědavý. Na brněnském jevišti je ta nebetyčná sranda dotáhnutá rafinovaně do konce. Muži strhli z těla i ten poslední kousek třpytivé červené látky a ukázali… No nic moc neukázali, sice nazí byli, ale oslnivé kontrasvětlo na tu chvilinku diváky hezky oslepilo. I to byla součást té bezvadné  komediální produkce.

Muzikál Donaha! Foto: Městské divadlo Brno

Šestici samozvaných striptérů tvořili Petr Štěpán, Jakub Uličník, Michal Isteník, Zdeněk Junák, Igor Ondříček a Lukáš Janota. Pianistku hrála Zdena Herfortová. Téměř všichni stejní protagonisté, jako v den premiéry, se představili také v listopadu 2017.  Ale bylo tady jedno velké ALE. Někteří pánové se za ty čtyři roky hezky zakulatili a opravdu jim to slušelo. Pamatuji se na tu první premiéru (naší recenzi najdete ZDE). I tam se snažili vypadat hmotnější, než ve skutečnosti jsou. Ale teď se při svlékacích scénách nemuseli až moc namáhat, vyjma pánů Ondříčka a Janoty, kteří jsou snad ještě štíhlejší, než byli. Jak nám pánové trošičku vyzráli, je to jejich snažení o striptýz ještě komičtější. A musím se ještě zmínit o úloze pianistky Zdeny Herfortové. Ta naopak shodila hodně kilo, byla nádherně mrštná, omládla až zázračně. Ta Američanka, co jsem ji viděl na YouTube, byla komická, ale paní Herfortová byla fakt lepší. Klobouk dolů!

Bezvadné představení odvážně našláplo do druhé stovky. Tak ať se brněnským ocelářům daří!

Muzikál Donaha! Foto: Městské divadlo Brno