BRNO
Po roce se od svých dětí vrací na jeviště Městského divadla v Brně známá a populární herečka Alena Antalová. Úspěchy sklízí nejen na divadelních prknech, ale je rovněž hvězdou seriálů Četnické humoresky a Pojišťovna štěstí, kde se dokonce kvůli jejím nečekaným těhotenstvím zásadně přepisoval scénář tohoto televizního bestselleru. Nyní se maminka tříleté Alenky, o rok mladší Elenky a sedmiměsíčního Honzíka vrací z mateřské dovolené a poprvé se objeví na Hudební scéně už v neděli 18.října v muzikálu Čarodějky z Eastwicku, kde hraje jednu z hlavních ženských postav, novinářku Sukie Rougemontovou. Držitelku muzikálové Thálie ale uvidí diváci v divadle na Lidické častěji, protože se vrací k většině dříve nastudovaných rolí. V listopadu pak začne zkoušet titulní roli Dolly Leviové ve slavném klasickém muzikálu Hello, Dolly!, jehož premiéra je naplánovaná na 30. ledna příštího roku.
Připomeňme, že muzikál Čarodějky z Eastwicku úspěšně plní hlediště Hudební scény už dva a půl roku. Podle románu Johna Updika jej napsali John Dempsey a Dana P.Rowe a slavnostní světová premiéra se konala v Londýně v roce 2000 v produkci samotného Camerona Mackintoshe. Vznikla vtipem sršící muzikálová komedie, sahající do nejlepších tradic amerického hudebního divadla. Jde o plnokrevnou hudební show, která vytváří protiváhu k dojemnějším a vážnějším muzikálovým operám, jako jsou Bídníci, Miss Saigon, Jesus Christ Superstar , Jekyll a Hyde a řada dalších. Čarodějky představují skutečnou hudební komedií dnešních dnů, s hrdiny z masa a kostí. Pro českou premiéru v Brně muzikál přeložil Jiří Josek a režijně nastudoval Stanislav Moša ve spolupráci s mladým choreografem chorvatského původu Igorem Barbericem a několika specialisty na kouzelnické a speciální scénické efekty. Velké orchestrální aranžmá napsal pro MdB Igor Vavrda, takže zatímco na jevišti vystupuje v alternacích přes sedmdesát herců a tanečníků, v orchestřišti hraje třiatřicet instrumentalistů pod vedením dirigentů Jiřího Petrdlíka a Dana Kalouska.
Na jaře příštího roku se úspěšná inscenace přestěhuje do Národního divadla moravskoslezského v Ostravě.

OLOMOUC
Již dnes se v Olomouci uskuteční premiéra jednoho z vůbec nejslavnějších muzikálů, My Fair Lady. Jeho nastudování se v Moravském divadle ujal zkušený režisér a choreograf Gustav Skála ve spolupráci s dirigentem Miloslavem Oswaldem a sbormistryní Lubomírou Hellovou. Známé dílo vzniklo na motivy populární divadelní hry G. B. Shawa Pygmalion. Dnes již klasický muzikálový titul, který měl premiéru na Brodwayi v roce 1956 (o rok dříve než slavný Bernsteinův muzikál West Side Story), vypráví známý příběh květinářky Lízy Doolittlové, která projde proměnou v sebevědomou mladou dámu… Tvůrci, libretista Alan Jay Lerner a hudební skladatel Frederic Loewe, předlohu proměnili v muzikál bez toho, aby porušili její strukturu a vytvořili titul, který svou svěžestí a melodičností plně odpovídal představám světového operetního i muzikálového obecenstva.

Gustav Skála k chystané inscenaci uvádí : „Doposud jsem neměl příležitost se s My Fair Lady na jevišti jako režisér setkat, i když shodou okolností mi letos přišly hned dvě nabídky ji režírovat a kromě Olomouce titul připravím také v divadle v Ústí nad Labem. Je to zajímavá shoda náhod,“ a dodává, že chce zůstat věrný původní stylizaci muzikálu a zachovat jeho duch a atmosféru. „Snažím se vytvořit představení přístupné divákům ,ve kterém bude pěvecká i herecká složka plnohodnotná a vyrovnaná. Do inscenace jsou také zapojeni činoherci, a tak je potřeba najít jejich optimální souznění s ostatními zpěváky tak, aby celek nepůsobil rušivě,“ domnívá se režisér.
Titul je podle Gustava Skály extrémně náročný zejména pro představitelky role Elizy Doolittlové, která během představení téměř neopustí jeviště. Role je navíc záludná jak po pěvecké, tak herecké stránce. S tímto nelehkým úkolem se musejí v alternaci vyrovnat členka souboru činohry Lenka Kočišová a hostující Zuzana Ďurdinová, která má za sebou účinkování v celé řadě českých muzikálů, je stálou členkou Divadla Bez zábradlí a objevila se mj. i v několika zajímavých filmových rolích. „Obě představitelky vytvářejí osobité pojetí role, myslím, že pro diváky to bude velmi zajímavé srovnání,“ dodává režisér. Roli profesora fonetiky Henryho Higginse budou alternovat Petr Martínek a Antonín Valenta, jako plukovník Pickering se představí Ondřej Doležal. Dále se diváci mohou těšit na Petra Šímu (Alfréd Doolittle), Zdeňku Mollíkovou (paní Higginsová), Olgu Koubkovou (paní Eynsford-Hillová), Vladimíra Třebického (Zoltan Karpathy). Ivana Plíhalová a Ludmila Machytková pak alternují postavu paní Pearceové, Ondřej Koplík a Jan Valušek zase Freddyho Eynsford-Hilla.
Premiéra My Fair Lady v pátek 16. října v 19 hodin na scéně Moravského divadla v Olomouci.

Foto: Tino Kratochvil (Čarodějky z Eastwicku – Jana Musilová, Johana Gazdíková, Alena Antalová) a Moravské divadlo Olomouc (foto z generální zkoušky My Fair Lady)