Pražskou muzikálovou scénu obohatí v září další dílo z pera Michala Davida. Půjde o již dříve ohlášený muzikál Mata Hari, který bude mít nakonec premiéru 26. září 2013 v Divadle Broadway. Producent Oldřich Lichtenberg prozradil také jména několika hvězd, které by v novém titulu měly vystupovat. V hlavních rolích příběhu slavné tanečnice a špiónky se objeví Kateřina Brožová, Martin Stropnický, Josef Vojtek a Marian Vojtko. Konkurzy do dalších rolí se uskuteční v květnu. Režírovat bude tentokrát Radek Balaš, texty opět píše častý Davidův spolupracovník Lou Fanánek Hagen. Scénu navrhuje Jaroslav Milfajt, kostýmy Roman Šolc.

Michal David hodlá překvapit zejména úplně jinou hudbou, než na kterou jsme zvyklí z jeho předchozí tvorby:
“V podstatě se vracím ke svým jazzovým začátkům, ale samozřejmě nevynechám ani romantické písně. Celý muzikál otevře velké swingové číslo, kdy Maurice Chavaliere otevírá kabaret Moulen Rouge. Hudebně by Mata Hari měla vystihovat atmosféru začátku dvacátého století,” plánuje populární skladatel a zpěvák.

Podle Oldřicha Lichtenberga se bude nový kus od současného repertoáru jeho divadel odlišovat i větším důrazem na činoherní složku. Právě proto se v něm objeví například zmíněný Martin Stropnický. Příběh muzikálu se bude odehrávat jako divadlo na divadle, coby výpravná revue ve slavném pařížském kabaretu Moulen Rouge. Děj ukáže životní pouť jedné z nejtajemnějších ženských hrdinek, Nizozemky Margareth Geertruidy Zellové, která se proslavila jako exotická tanečnice Mata Hari. Po vypuknutí první světové války udržovala kontakty s muži na obou stranách fronty a pravděpodobně pracovala jako dvojitá agentka pro Německo i Francii. Po prozrazení byla Francouzi roku 1917 ve svých jednačtyřiceti letech popravena.

Michal David, mimo jiné autor Tří mušketýrů, Angeliky, Mony Lisy a Kata Mydláře, by rád navázal na svůj nejúspěšnější muzikál Kleopatra, který v Čechách a na Slovensku viděly od premiéry v roce 2002 dva miliony diváků. Kuriozní je, že pouhých šest dní před pražskou premiérou by měl být v Bratislavě na Nové scéně poprvé uveden zcela jiný muzikál stejného názvu a se Sisou Sklovskou v titulní roli. Napsal jej divadelník, režisér a libretista Martin Kákoš společně s hudebníkem Ľubo Horňákem. Zde exotické kostýmy připravuje Ľudmila Várossová a o choreografii se postará Mário Radačovský.

Takže Mata Hari nebo Mata Hari? Kateřina Brožová nebo Sisa Sklovská? Michal David nebo Ľubo Horňák? Tradiční slovenské divadelní řemeslo nebo pražský muzikálový mediální cirkus? Záleží jen na vás, čemu dáte přednost. My si raději půl roku počkáme…

Ilustrační foto: Divadlo Broadway (logo) a oficiální stránky Kateřiny Brožové a Sisy Sklovské