Již několik let spolupracuji s belgickým skladatelem, dirigentem a klavíristou Francoisem Glorieuxem (www.francoisglorieux.com). Ten pracoval v 80. letech s Michaelem Jacksonem a dokonce vytvořil několik orchestrací na Jacksonovy skladby pro velký orchestr. Tehdy vzniklo i společné album obou umělců.
Vzpomínám, jak někdy počátkem roku 2009, po našem společném vystoupení v Belgii, volal panu Glorieuxovi právník M.Jacksona, že Michael plánuje návrat na scénu a že by se po letech rád s Francoisem v létě v Londýně setkal. Protože jsem už v té době měl naplánovanou cestu do britské metropole, dohodli jsme se, že se 3. srpna společně vydáme do londýnské O2 haly za Michaelem Jacksonem oba…

Jak všichni víme, Michael se svých londýnských koncertů nedožil.
Smutně jsem se díval z letištního autobusu na halu O2, kde se měly koncerty uskutečnit. Můj program v Londýně a okolí byl přeplněný a když jsem šel kolem divadla, kde v Londýně dávají muzikál Thriller, jen jsem si povzdechnul, že do odletu už nemám ani jeden večer, kdy bych se na něj zašel podívat. Toužil jsem alespoň zprostředkovaně nasát atmosféru hudby velkého krále popu. To se mi přece jen splnilo v prosinci 2009, kdy na jediné vystoupení přicestovali londýnští herci do Prahy, aby v Kongresovém centru předvedli muzikál Thriller Live. I když, byl to opravdu muzikál? Děj představení vlastně nemá, jen čas od času některý z herců řekl informaci o určité části Jacksonovy kariéry nebo o konkrétním albu, ale to jistě nikomu nevadilo. Byla to úžasná show plná tryskající energie. V sólových partech se střídali 3 muži a 1 žena, která mi hlasově i výrazově připadala nejbližší originálnímu projevu M. Jacksona, a jeden asi tak desetiletý chlapec. Na scéně řádili The Jacksons 5 na začátku kariéry, které střídalo období počátků sólových nahrávek Michaela, on sám se nám zjevoval v dobách alb Off the Wall, Thriller, Bad, ale v “medley”, směsích skladeb, zazněly i písně z jeho posledních dvou alb. Prostě na scéně ožíval Michael Jackson jako mýtus ve svých nezapomenutelných melodiích, ve svých typických kostýmech, se svými originálními tanci a to vše bylo doplňováno skvělými výkony sólistů, sboru, tanečníků i živé kapely. Na konci představení vylezly ze záhrobí zombie, aby nám zatančily tanec z videoklipu Thriller a dlouhé přídavky vytvořily na scéně i v sále pocit, že Michael nikdy neumřel, že právě zpívá na pódiu a my všichni jsme tančili a zpívali s ním…

Na podzim 2009 mi zavolal Francois Glorieux, že chystá remake alba, které vydal s Michaelem Jacksonem v 80. letech, že napsal nové skladby na jeho památku a že by byl rád, kdybych otextoval píseň “Still Hoping for Piece”, která se Michaelovi líbila a kterou chtěl zpívat. Po návratu z kina, kde jsem zhlédl film “This Is It” jsem napsal text na základě Michaelových myšlenek o nutnosti záchrany planety, které ve filmu zazněly. Text se v Belgii líbil a já jsem v říjnu skladbu natočil. Po Vánocích 2009 mi poštou přišlo CD “In Memoriam Michael Jackson”. Na obale je Michael s Francoisem a já na něm zpívám píseň na památku mého oblíbeného zpěváka. A tak místo podání ruky v létě 2009 v Londýně jsem se s ním setkal jinak. Na CD na jeho památku a vlastně i na památku muzikálu Thriller Live…

Foto:
1) Přebal alba Francoise Glorieuxe In Memoriam Michael Jackson
2) Plakát pražského představení Thriller Live
3) Archiv autora: Richard Pachman, Vítězslav Sladký a Francois Glorieux