Po náročných workshopech pokračují v ostravském Národním divadle moravskoslezském přípravy nového autorského muzikálu Fantom Londýna, který bude mít premiéru v Divadle Jiřího Myrona 16. května tohoto roku. Ambiciozní projekt je velkou výzvou nejen pro inscenátory, ale pro celý muzikálový soubor, který chce zmíněným krimi muzikálem završit letošní mimořádně úspěšnou sezonu.

Ke spolupráci na novém díle byli přizváni renomovaní autoři: Textař Michael Prostějovský, který například přebásnil do češtiny libreto ke kultovním muzikálům Jesus Christ Superstar, Cats, Evita či Mozart! a hudební skladatel Radim Smetana. Autory libreta, tedy příběhu a dialogů, jsou mladí tvůrci Pavel Bár a Lumír Olšovský, který je zároveň režisérem inscenace. Umělecká šéfka souboru Gabriela Petráková vysvětluje:
“Pan ředitel Nekvasil mi nabídl demosnímky původního projektu Radima Smetany. Ty se mi velice líbily, a tak jsem okamžitě začala přemýšlet, kdo by se na této práci mohl podílet. Michaela Prostějovského nápad zaujal natolik, že se původní konzultace proměnila ve spoluautorství. Nakonec mám pocit, že nám z toho vyšel takový náš muzikálový tým snů. A taky jsem ráda, že vedení našeho divadla tento projekt podpořilo tak mimořádným způsobem. Dělat autorský muzikál v domácích podmínkách českého divadla se nepovede každý den.”

Hudební skladatel Radim Smetana je autorem řady vážných skladeb a zkušenosti má i na poli muzikálu. S původní myšlenkou na nový projekt přišel právě on: “Operu samozřejmě chápu jako vrchol skutečného umění. Klasickou hudbu mám rád a sám ji také skládám. Nicméně hudební divadlo dneška, které současně poutá i baví, je právě muzikál. Chtěl jsem něco takového napsat, protože jsem byl zvědavý na možnosti tohoto žánru a měl jsem k tomu dobré téma. Jsem rád, že se Národní divadlo moravskoslezské nebálo podpořit něco současného a nového.”

Textař Michael Prostějovský už se v NDM podílel na dvou úspěšných inscenacích, vyústěním této spolupráce je právě Fantom Londýna: “Zdejší soubor získal v posledních sezónách zkušenosti, které mu ostatní scény mohou jen závidět. Marguerite, to byla světová premiéra zahraničního titulu, navíc s velkými světovými autory takříkajíc přímo na místě činu. Pak přišel muzikál skutečných superlativů, tedy Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť, jedno z nejúspěšnějších muzikálových děl 20. století. Řekli jsme si, že dalším logickým krokem je muzikál vlastní, ovšem podle pravidel, která platí v Londýně nebo New Yorku či ve Vídni. Prostě tam, kde se skutečně dobrý muzikál dělá,” vysvětluje Michael Prostějovský.

Foto: NDM Ostrava

1) Michael Prostějovský
2) Jiří Nekvasil a Gabriela Petráková
3) model scény, scénograf Ondřej Zicha