Ze zatím neutuchající popularity hudebního divadla u nás se snaží těžit nejen domácí divadelníci, ale i nejrůznější agentury a produkce, které dováží kompletní muzikálová představení a různá scénická hudební show ze zahraničí. Přestože nakonec sešlo z uvedení americké verze Fantoma Opery Ivana Jacobse v O2 Aréně, mohou se diváci těšit v dohledné době v Praze na tři zahraniční show.

Hned 12.února tohoto roku zavítá do pražské Tesla Arény /a o den později do ostravské ČEZ Arény/ ABBATHESHOW. Pořadatelé slibují „strhující hudební událost počátku roku 2009”. Skupina s členy Original Band ABBA vystoupí společně s The National Symphony Orchestr of London, který řídí Matthew Freeman. Scénická revue v autentických replikách kostýmů provede diváky životem nejslavnější švédské formace.

Velkou událostí bude zejména pro milovníky hitů Michaela Jacksona broadwayský muzikál Thriller Live, History of Michael Jakson’s. Ten zazní na jevišti Kongresového centra v Praze 2.dubna letošního roku. Muzikál je inspirován stejnojmenným nejúspěšnějším albem amerického zpěváka, který se stal hudební ikonou 80. a 90. let minulého století. Album Thriller bylo vydáno v roce 1982 a počtem více než 100 mil. nosičů se stalo nejprodávanější deskou všech dob. O dva roky později získal Thriller sedm cen Grammy. Na základě tohoto úspěchu začal být Jackson považován za světového krále popu. Není proto divu, že se jeho popularity pokusili využít i broadwayští muzikáloví tvůrci. Producenti o zmíněné show uvádějí: „Thriller na pozadí smyšleného příběhu vypráví o skutečném životě a kariéře Michaela Jacksona. Show přenese diváky do temných míst Hollywoodu, kde jsou lidé brutálně napadáni skupinou ďábelských zombí, v čele se zlým Domem Sheldonem a nenávistnou Diane. Poslední, kdo zůstal na živu – Ben, Annie a Billie Jean musí zachránit svět a obnovit mír na Zemi. K tomu, aby zvítězili, potřebují pomoc od legendárního tvora, kterým není nikdo jiný než Michael Jackson. Oni však netuší, zda je tvorem skutečným, nebo je to jen mýtus. Thriller – Muzikál je příběh o životě nejvýznačnějšího zpěváka na světě. Několik tuctů zpěváků, tanečníků, gospelových sborů, fantastická choreografie a skladby od Michaela Jacksona and The Jackson 5 nabídnou show, na kterou se nezapomíná.”

Šesticí představení v termínech 14. – 17.května se pak do O2 Arény vrací mezinárodní show Mamma Mia!, postavená opět na skladbách švédské skupiny ABBA. Děj muzikálu určitě není třeba našim čtenářům připomínat, neboť jej dostatečně proslavilo filmové zpracování, jež plní i česká kina už od loňského léta. Připomeňme tedy jen, že Mamma Mia! je v současnosti jednou z nejúspěšnějších show nejen na londýnském West Endu, ale prakticky po celém světě. Muzikál nyní uvádí 10 různých produkcí a byl přeložen do osmi jazyků. Během posledních dvou let se mezinárodní turné představilo mimo jiné v Dublinu, Edinburghu, Jižní Africe, Německu, Tallinnu, Lisabonu, Paříži, Bruselu, Vídni, Belfastu, Curychu, Kataru, Tel Avivu, Dubai ,Kodani, Šanghaji, Rize, Helsinkách, Praze a představení už navštívilo více než 2 miliony diváků. Autorkou muzikálu je Catherine Johnson, přičemž veškerá hudba a texty pocházejí od hvězdné skladatelské dvojice Benny Andersson a Bjorn Ulvaeus. Muzikál MAMMA MIA! vznikl v režii Phyllidy Lloyd s choreografií Anthony Van Laasta. O kostýmy a scénu se postaral Mark Thompson, o světelný design Howard Harrison. Zvukovou stránku představení vytvořili Andrew Bruce a Bobby Aitken, hudební aranžmá a dirigentský dohled zaštítil Martin Koch.

Foto: Thriller Live, London