V pátek 25.června uplyne přesně rok od úmrtí popového krále Michaela Jacksona. Smutné výročí si budou připomínat jeho fanoušci po celém světě. Přidává se i Praha, která jeho památku uctí slavnostním galakoncertem v duchu Thrilleru. Od 18:00 hodin se v pražském Divadle Hybernia koná slavnostní galavečer “TRIBUTE TO MICHAEL JACKSON”, v jehož průběhu svůj obdiv tomuto mimořádnému člověku vyjádří významné osobnosti české kulturní scény. Moderátorem večera bude herec Miroslav Šimůnek, vystoupí Karel Gott, Jitka Zelenková, Petr Kotvald či Richard Pachman s belgickým skladatelem, dirigentem a klavíristou Francoisem Glorieuxem, který se s Jacksonem osobně znal a tvořil pro něj. Dále vystoupí tanečnice Qaša se svou skupinou IF a další. Vystoupení hudebníků a tanečníků doplní módní přehlídka návrhářky Moniky Roženkové ve strašidelném stylu Michaelova Thrilleru (předvádět zde budou opravdičtí zombie!), Michael sám ožije na pódiu jako loutka, chybět nebudou imitátoři a promítání nejvýznamnějších videoklipů. Skvělé technické zázemí jednoho z nejmoderněji vybavených pražských divadel bude použito k vytvoření magických speciálních efektů a osvětlení s využitím působivých scénických řešení pro navození atmosféry tak typické pro představení samotné popové hvězdy. Sám Karel Gott, český popový král, se pochlubí, zda se mu už podařilo natrénovat Jacksonův moon walk, jenž pilně hodiny trénoval doma u videa.

Stejný den otvírá své brány i výstava uměleckých děl inspirovaných M. Jacksonem instalovaná právě ve foyeru Divadla Hybernia. Mezi nejvýznamnějšími exponáty bude možné vidět jedinečné velkoformátové fotografie Marka Smejkala, pořízené na zahajovacím koncertu turné HIStory M. Jacksona na pražské Letné v roce 1996, fotografie oficiálního fotografa prezidenta Václava Havla Jiřího Jírů ze setkání M. Jacksona s tehdejším prezidentem republiky, obrazy Heleny Kadlčíkové, která měla příležitost pobývat několik měsíců na ranči Neverland, malby Vojtěcha Kolaříka, medaile vynikajícího českého sochaře a medailéra Milana Knoblocha, sochy Daniely Kartákové včetně modelu pro zamýšlený pražský pomník M. Jacksona a další příspěvky domácích i zahraničních umělců. Příležitost představit svá vyznání Michaelovi dostali i amatérští umělci z řad jeho fanoušků. Tyto práce budou doplněny panely s faktografickou částí expozice o světoznámé osobnosti (materiály ze svého archívu významně přispělo i pražské PopMuseum) a předměty ze soukromých sbírek. Ve spolupráci s dětskými domovy a školami budou vystaveny práce dětí inspirované poselstvím Michaela Jacksona a jeho výzvou k uzdravování světa.

Během koncertu vystoupí i náš blízký spolupracovník, zpěvák, klavírista, skladatel a výtvarník Richard Pachman společně se svým častým hostem Francoisem Glorieuxem. Kolega a kamarád M. Jacksona, F. Glorieux, vydal nedávno album In memoriam Michael Jackson, na kterém je i píseň Still Hoping for Peace, kterou pro Michaela složil, ale k jejímu natočení již nedošlo. Tuto píseň otextoval Richard Pachman, jenž ji na vzpomínkovém koncertu v Hybernii premiérově zazpívá. Vystoupení tandemu Pachman – Glorieux (vydali spolu již CD Praha a Romance) bude obsahovat mimo jiné také klavírní verzi hitu She´s Out of My Life a komorní verzi písně I Just Can´t Stop Loving You. K tomu Richard Pachman pro náš magazín uvedl:
„Na podzim 2009 mi zavolal Francois Glorieux, že chystá remake alba, které vydal s Michaelem Jacksonem v 80. letech, že napsal nové skladby na jeho památku a že by byl rád, kdybych otextoval píseň “Still Hoping for Piece”, která se Michaelovi líbila a kterou chtěl zpívat. Po návratu z kina, kde jsem zhlédl film “This Is It” jsem napsal text na základě Michaelových myšlenek o nutnosti záchrany planety, které ve filmu zazněly. Text se v Belgii líbil a já jsem v říjnu skladbu natočil. Po Vánocích 2009 mi poštou přišlo CD “In Memoriam Michael Jackson”. Na obale je Michael s Francoisem a já na něm zpívám píseň na památku mého oblíbeného zpěváka. Tuto píseň Michaelovi věnuji i během pátečního koncertu v Hybernii.“

Foto: Osobní archiv pana Francoise Glorieuxe
1) Michael Jackson nad partiturou s Francoisem Glorieuxem
2) CD In Memoriam Michael Jackson
3) Fancois Glorieux a Richard Pachman vystoupí společně během zmíněného koncertu
4) Richard Pachman, autor článku a Francois Glorieux