Po nedávné premiéře středověké detektivky Jméno růže, ve které františkán Vilém z Baskervillu vyšetřuje tajemné vraždy mnichů benediktinského řádu, se i další premiérový titul Východočeského divadla Pardubice odehrává za branami kláštera – tentokrát se však diváci přenesou mezi svérázné řeholnice. Tři dny před Vánocemi (premiéry 21. a 22. prosince) divadlo odlehčilo žánr a divákům jako předvánoční dárek věnuje muzikálovou komedii Jeptišky, kterou na Malé scéně ve dvoře nazkoušel režisér Lumír Olšovský, který stejné dílo zinscenovat už v pražské Fidlovačce.

Muzikál Jeptišky (Nunsense – 1985), jak už to někdy bývá, zrodila náhoda. Z původně malého kabaretu se během několika let stal jeden z nejhranějších offbroadwayských muzikálů v historii. Dan Goggin se domníval, že napsal jen muzikálovou komedii pro nejbližší přátele a pár platících diváků navíc. Jeptišky ale zůstaly na programu newyorského divadla Cherry neuvěřitelných 10 let, dosáhly 3672 repríz, staly se druhým nejhranějším offbroadwayským muzikálem v historii a autor za něj obdržel v roce 1986 Cenu newyorských divadelních kritiků v kategoriích nejlepší muzikál, nejlepší scénář a nejlepší hudba. Pak muzikál přešel jevišti celého světa. V USA jej hrají ochotníci i profesionálové a je spočítáno, že dodnes tento veselý kousek vydělal přes půl miliardy dolarů. Kromě série muzikálových Jeptišek, – A znovu Jeptišky(2), Jamboree sestry Amnézie (3), Vánoční Jeptišky, Jeptišky jsou zase mešuge, Jeptišky a Á-men!, Nunset Boulevard – je Dan Goggin autorem několika dalších tvůrčích pokusů: Balancing Act (1992) a tradiční latinské Mše (2004), kterou nahrál společně s přáteli a herci ze svých inscenací. Na českých jevištích si svojí premiéru Jeptišky odbyly poprvé ve Slezském divadle v Opavě (19. 1.1997) a od té doby patří mezi nejčastěji uváděné tituly muzikálového žánru u nás.

„Muzikál Jeptišky kromě zpěvu a tance nabídne především bezuzdnou legraci, humor neboli srandu, a to kolikrát v tom nejbizarnějším balení,“ láká na pardubickou premiéru režisér Lumír Olšovský a upozorňuje na další devízu tohoto titulu: „Je jako stvořený pro „komindy“ s fantazií. Když se podaří, aby si každá z naší pětice přivlastnila svoji „figuru“, strhne se mezi nimi konkurenční boj o přízeň diváků, který v ideálním případě skončí nerozhodně, a diváci z Jeptišek odejdou s příjemným pocitem, že jim prodloužily život.“
V rolích energických řádových sester s velkým smyslem pro humor a sebeironii se představí Jindra Janoušková, Petra Janečková, Dagmar Novotná, Martina Sikorová a Petra Tenorová.

Dan Goggin: JEPTIŠKY

Překlad: Miroslav Hanuš
Inscenační úprava: Lumír Olšovský

Režie: Lumír Olšovský
Dramaturgie: Jana Uherová
Scéna: Ondřej Zicha
Kostýmy: Kateřina Bláhová
Choreografie: Martin Goga
Hudební aranžmá: Daniel Barták
Korepetice: Radek Škeřík

Osoby a obsazení:

Sestra Matka Mary Regina: Jindra Janoušková
Sestra Mary Huberta: Dagmar Novotná
Sestra Roberta Anna: Petra Janečková
Sestra Mary Lea: Petra Tenorová
Sestra Mary Amnesie: Martina Sikorová

Premiéry 21. a 22. prosince 2013

Foto: Jiří Sejkora, VČD Pardubice