Jako první titul nové divadelní sezony uvede hned 26.září /tedy ve stejný den, kdy bude mít na scéně Městského divadla Brno českou premiéru Mozart!/ muzikálový soubor Divadla J.K.Tyla v Plzni známý americký muzikál SLIBY CHYBY /Promises Promises/. V nedávné době toto dílo uvedlo také opavské divadlo a pražské Divadlo Pod Palmovkou.

Broadwayský muzikál Sliby chyby vznikl podle oscarového scénáře k filmu Byt, jehož autorem je filmař Billy Wilder. Snad každý jej má v paměti jako autora snímku Někdo to rád horké, Wilder sám však považoval za své nejlepší filmové dílo právě Byt z roku 1960, oceněný pěti Oscary (tři pro Wildera za nejlepší námět, scénář a režii). V roce 1968 vznikla muzikálová verze příběhu pod názvem Promises Promises (Sliby chyby) hudebního skladatele Burta Bacharacha, textaře H.Davida a dramatika Neila Simona. Muzikál získal dvě ceny Tony Awards a hlavně se mohl při prvním broadwayském uvedení pochlubit počtem 1281 repríz. Popularitě muzikálu zajisté pomohla zmíněná filmová předloha s Jackem Lemmonem v hlavní roli.

Hlavním hrdinou příběhu je řadový úředníček, který je jedním z mnoha tisíců zaměstnanců jedné velké pojišťovny. Touží po postupu a oslnivé kariéře, a tak svůj byt půjčuje svým nadřízeným pro jejich milostné pletky. Tajně miluje půvabnou zaměstnankyni jídelny Fran Kubelikovou a sní o tom, že si ho jednoho dne už konečně všimne. Ta je ovšem nešťastně zamilovaná do samotného generálního ředitele. Romantická komedie se tak postupně mění až v drama, v němž se vedle komických scén objevují i dost hořké podtóny. Dramatik Neil Simon připsal do jevištní podoby muzikálu řadu scén, kde zhmotňuje sny a představy nepodařeného kariéristy Chucka. Burt Bacharach zase napsal řadu nestárnoucích melodií.

V plzeňském Komorním divadle bude muzikál Sliby chyby režírovat choreograf a režisér Martin Pacek, který je podepsán už pod letošní úspěšnou inscenací Uličnice.

Neil Simon: SLIBYCHYBY

Hudba: Burt Bacharach
Texty: Hal David
Překlad: Ivo T. Havlů

Režie a choroegrafie: Martin Pacek
Dirigent: Jiří Petrdlík
Scéna: Ivo Žídek
Kostýmy: Jan Růžička
Dramaturgie: Patrick Fridrichovský
Sbormistr: Kateřina Studentová

Osoby a obstazení:
Chuck Belloc: Jan Kaštovský
J. D. Sheldrake: Bronislav Kotiš
Fran Kubelková: Soňa Borková
Pan Kirkeby: Jiří Untermüller
Pan Eichelberger: Radek Štědronský Shejbal
Pan Dobitch: Roman Krebs
Pan Vanderhof: Petr Kukla
Doktor Dreyfuss, soused: Jaroslav Someš
Peggy Olsonová: Venuše Dvořáková
Marge MacDougallová: Kamila Borovská / Lucie Zvoníková
Helena Sheldrakeová: Hana Spinetohová

Premiéra 26. září 2009 v Komorním divadle

Ilustrační foto: Slezské divadlo Opava /Sliby chyby/