Městské divadlo v Brně, jedna z českých prestižních muzikálových scén, již zveřejnilo své plány na příští divadelní sezonu. Uveřejňujeme zde z chystaného repertoáru hudební tituly – a vězte, je opravdu nač se těšit! Dramaturgie přichystala pro své diváky tři atraktivní světové tituly, z nichž dva zazní v české premiéře i tradičně původní domácí tvorbu. Žánrově rozsah připravovaných her sahá od zlatého muzikálové fondu přes jeden z nejznámějších německých muzikálů až po nedávnou broadwayskou novinku.

Michael Kunze, Sylvester Levay: MOZART!
Premiéra 26.září 2009
Hned na samém začátku nové sezony uvede MdB na Hudební scéně jeden z nejlepších muzikálů kontinentální Evropy MOZART! Skoro se chce zvolat – Michael Kunze konečně zpět v Čechách! Skvělý textař, libretista, spisovatel, dramatik, překladatel a pražský rodák /nespravedlivě odsunutý po 2.světové válce s rodiči jako malé dítě do Německa/ je spoluautorem snad nejlepších německých muzikálů Elisabeth, Ples upírů, Mozart!, Rebecca, Marie Antoinette a opery Raoul. Všechny své muzikály napsal s výjimkou Plesu upírů /Jim Steinman/ s hudebním skladatelem Sylvesterem Levayem. Jejich tituly sklízí obrovské úspěchy od Vídně přes Budapešť po Tokio a je téměř záhadou, proč se dosud nedostaly na česká jeviště. Předpokládáme, že Mozart!, kterého nastuduje režisér Stano Slovák, prolomí tuto nedůvěřivost a brzy se dočkáme i jejich nejslavnějšího titulu, Elisabeth.
Podobně jako v ostatních muzikálech, také v Mozartovi Kunze prolíná biografický příběh s vlastní vizí. S mladým Wolfgangem vystupuje na jevišti i malý genius, zázračné „porcelánové dítě”, s nímž je umělec neustále během svého života konfrontován – perfektní rokoková porcelánová figurka oproti člověku a kontroverznímu umělci, který hraje karty, holduje alkoholu, miluje, sní, pere se o svou svobodu.
Muzikál Mozart! by se měl stát jednou z dominantních českých událostí nadcházející sezony.

Frank Wedekind, Steven Sater, Duncan Sheik: SPRING AWAKENING
Premiéra 21.listopadu 2009
Další českou premiérou se stane nedávná broadwayská novinka Spring Awakening /Procitnutí jara/ z pera libretisty S.Satera a hudebního skladatele D.Sheika napsaná podle známé předlohy německého dramatika Franka Wedekinga z roku 1891. Naprosto naturalistický příběh se stal základem šokujícího díla, které sklízí na Broadwayi i West Endu obrovský úspěch. Strhující příběh, jehož základním poselstvím je varování před mezigeneračním problémem, patří k tomu nejlepšímu, co současná muzikálová scéna nabízí. Dílo získalo 11 nominací na prestižní ocenění Tony, z nichž dostalo osm, mimo jiné za nejlepší muzikál, režii, hudbu i hlavního představitele. Jazzrockové zpracování nabízí skvělou hudbu s několika skutečnými hity, libreto s erotickými prvky pak neuvěřitelně silný příběh dvou mladých lidí z dobrých rodin, jejichž milostný příběh končí otěhotněním dívky, ilegálním potratem a její smrtí…
Režírovat Procitnutí jara bude ředitel MdB Stanislav Moša.

Jerry Herman, Michael Stewart: HELLO, DOLLY!
Premiéra 23.ledna 2010
Ze zcela jiného soudku bude slavný výpravný muzikál Hello, Dolly! z roku 1964. Klasickým titulem ze zlatého fondu jistě MdB potěší zejména diváky střední a starší generace. Jedná se o příběh podnikavé zprostředkovatelky sňatků na newyorském předměstí – dohazovačky Dolly Leviové, která si ovšem toho nejlepšího zákazníka nechává pro sebe a kouzlem své osobnosti dokáže mrzoutského starého mládence Horáce Vandergeldera nakonec změnit i proti jeho vůli v galantního a milujícího muže. Dílo při svém prvním uvedení na Broadwayi dosáhlo fantastického počtu 2844 repríz. Muzikál proslavil také film z roku 1969 s Barbrou Streisandovou a Waltrem Matthauem v hlavních rolích.
V Brně bude titulní role velmi očekávaným comebackem Aleny Antalové po mateřské dovolené. Režie se ujme český operetní specialista Gustav Skála.

Zdenek Merta, Zora Jandová: NAHÁ MÚZA
Premiéra 6.února 2010
Šansonový muzikál, který zazní v Městském divadle ve světové premiéře, sice divadlo oficiálně zařadilo mezi činoherní tituly, ovšem my se domníváme, že do naší galerie patří. Autorský muzikál Zdenka Merty a Zory Jandové z prostředí meziválečné Paříže rozehrává příběh o lásce, o umění a o hledání sebe sama v rychlých střizích, retrospektivních vzpomínkových výjevech a vizuálně působivých obrazech. Umělci, přijíždějící do magické Paříže z celého světa, budou hledat své múzy pod vedením režiséra Šimona Cabana.

Zdenek Merta, Jiří Žáček: PTÁKOVINY PODLE ARISTOFANA
Premiéra 13.března 2010
Odlehčení přinese jarní inscenace Ptákovin, prvního textu, nad kterým se koncem osmdesátých let sešel ještě pod střechou Národního divadla současný ředitel MdB Stanislav Moša s hudebním skladatelem Zdenkem Mertou. Zde se Ptákoviny staly nejúspěšnější inscenací roku 1989. 2400 let starý, ovšem stále inspirativní Aristofanův text již tehdy volně využil známý český básník Jiří Žáček a vytvořil tak jednu z nejvýraznějších satirických her 80.let 20.století. Dílo vydal také knižně, s ilustracemi Adolfa Borna. K revidovanému a aktualizovanému textu se zmíněná trojice tvůrců nyní vrací a slibuje „lidovou taškařici s plebejskou neuctivostí a humornou nadsázkou.“

Zároveň Městské divadlo Brno zveřejnilo obsazení posledního letošního hudebního titulu, kterým bude severská Balada o lásce s podtitulem Singoalla. Premiéra je naplánována na 6.června letošního roku a v hlavních rolích se představí tito herci:

Malý Šek, Malý Erland, Stesk – Marek Hurák / David Žák
Erland – Jiří Mach / Dušan Vitázek
Asim – Martin Havelka / Michal Šebek
Náčelník – osef Jurásek / Karel Škarka
Král -Jiří Horký / Karel Škarka
Šek – Milan Němec / Alan Novotný / Jakub Uličník
Singoalla – Johana Gazdíková / Marta Prokopová / Mária Lalková
Matka – Květoslava Ondráková / Eva Jedličková / Pavla Vitázková
Šamanka – Jana Musilová / Zuzana Maurery / Soňa Jányová
Otec Jakub – Zdeněk Junák / Ladislav Kolář

Rozhovor s dramaturgyní MdB Pavlínou Hoggard, který jsme pro vás pořídili během premiéry muzikálu Evita, zveřejníme příští týden.

Ilustrační foto: VBW /archivní snímek z vídeňské inscenace muzikálu Mozart!/ a dobový plakát Hello, Dolly!