Režisér Stano Slovák začne v příštích dnech zkoušet broadwayskou hudební komedii Sliby chyby, která bude mít premiéru 15. března, tentokrát na Činoherní scéně Městského divadla v Brně. Do hlavních rolí muzikálu o lásce, milostných avantýrách a kariéře obsadil Lukáše Janotu, Martu Matějovou, Igora Ondříčka, Ladislava Koláře či Evelínu Kachlířovou.

Broadwayský muzikál Sliby chyby vznikl podle oscarového scénáře k filmu Byt, jehož autorem je Billy Wilder. Snad každý jej má v paměti jako autora snímku Někdo to rád horké, Wilder sám však považoval za své nejlepší filmové dílo právě Byt z roku 1960, oceněný pěti Oscary (tři pro Wildera za nejlepší námět, scénář a režii). V roce 1968 vznikla muzikálová verze příběhu pod názvem Promises Promises (Sliby chyby) hudebního skladatele Burta Bacharacha, textaře H. Davida a dramatika Neila Simona. Muzikál získal dvě ceny Tony Awards, a hlavně se mohl při prvním broadwayském uvedení pochlubit počtem 1281 repríz.

Hlavním hrdinou příběhu je řadový úředníček, který je jedním z mnoha tisíců zaměstnanců jedné velké pojišťovny. Touží po postupu a oslnivé kariéře, a tak svůj byt půjčuje svým nadřízeným pro jejich milostné pletky. Tajně miluje půvabnou zaměstnankyni jídelny Fran Kubelikovou a sní o tom, že si ho jednoho dne už konečně všimne. Ta je ovšem nešťastně zamilovaná do samotného generálního ředitele. Romantická komedie se tak postupně mění až v drama, v němž se vedle komických scén objevují i dost hořké podtóny. Dramatik Neil Simon připsal do jevištní podoby muzikálu řadu scén, kde zhmotňuje sny a představy neobratného kariéristy Chucka. Burt Bacharach zase napsal řadu nestárnoucích melodií.

Burt Bacharach, Neil Simon, Hal David: SLIBY CHYBY

Překlad: Ivo T. Havlů, Jiří Josek

Režie: Stano Slovák
Hudební nastudování: Karel Cón
Dirigent: Karel Cón, Ema Mikešková
Choreografie: Hana Kratochvilová
Dramaturg: Jan Šotkovský
Scéna: Jaroslav Milfajt
Kostýmy: Andrea Kučerová, Eliška Ondráčková

Osoby a obsazení:

Chuck Baxter: Lukáš Janota
J. D. Sheldrake: Igor Ondříček
Fran Kubeliková: Marta Matějová
Dr. Dreyfuss: Ladislav Kolář
Peggy Olsonová: Evelína Kachlířová
Marge MacDougallová: Hana Holišová / Tereza Martinková
Karel Kubelik: Ondřej Studénka
Pan Dobitch: Miloslav Čížek
Pan Kirkeby: Jakub Uličník
Pan Eichelberger: Karel Škarka
Jesse Vanderhof: Zdeněk Bureš
a další

Premiéra 15. března na Činoherní scéně MdB

Foto: Plakáty k broadwayské verzi Promises Promises (repro redakce)