Městské divadlo Brno si jako jedna z mála českých scén získalo vysoké renomé i za hranicemi České republiky. Pravidelně vyjíždí s cizojazyčnými verzemi známých muzikálů do všech koutů Evropy a za hranice se chystá i během letošního léta. V těchto dnech ve zkušebnách MdB právě vzniká nová verze romantického pohádkového muzikálu Kráska a zvíře určená pro zahraniční turné.
O jednu z nejkrásnějších evropských milostných pohádek oživil na počátku devadesátých let zájem “disneyovský” film režiséra Kirka Wise. Zároveň s jeho divadelní verzí se však objevila na evropských prknech i neméně zdařilá verze z německé muzikálové kuchyně. Jejím autorem je vynikající německý skladatel a aranžér Martin Doepke, který ve spolupráci s libretistou Christianem Bieniekem a textaři Elke Schlimbachovou a Grantem Stevensem vytvořil vskutku pozoruhodné dílo. Kráska a zvíře po mimořádně úspěšné německé premiéře v Kolíně nad Rýnem roku 1994 absolvovala několik zdařilých turné po celém Německu, z nichž nejaktuálnějším je právě letošní nastudování Městského divadla Brno.

Realizační tým je až na choreografa Igora Barberiće (původem z Chorvatska) český. Režisér Stanislav Moša spolupracuje opět s kostýmní výtvarnicí Andreou Kučerovou, scénografem Jaroslavem Milfajtem, na filmových projekcích pracuje Petr Hloušek. Obsazení je ve valné většině obsazením německým, herci byli vybíráni na jaře 2010 několikadenními konkurzy v Hamburku a Vídni. Přece jen lze nalézt v programu některé brněnské umělce: herce Jiřího Horkého a Jakuba Przebindu a tanečnice Anetu Majerovou a Soňu Kubišovou. Turné s muzikálem Kráska a zvíře je se zahraničním producentem nasmlouváno do března roku 2011 a brněnské Městské divadlo Brno projede Lucembursko, Rakousko, Německo, Švýcarsko a Itálii. Momentálně je domluveno 84 repríz. Premiéra se uskuteční 23. července na prestižním festivalu v lucemburském Wiltzu, v přírodním amfiteátru s impozantními kulisami zámku, kde Městské divadlo Brno neuvádí svou produkci poprvé. Už v roce 2002 se tu Brňané prezentovali s koncertním představením Golden Broadway, v roce 2005 s muzikálem Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť, v roce 2006 s muzikálem Hair, Magical Broadway tu hráli v roce 2007, Kabaret o rok později a loni muzikál Evita. Hudební inscenace Kráska a zvíře se do světa vydává ve své německé verzi, ale dočká se i české. Její premiéra se odehraje v listopadu roku 2011 na Hudební scéně s populárními brněnskými herci. MdB tak pokračuje v tradici, kdy některé tituly představí nejprve zahraničnímu publiku v zájezdové verzi a následně pak českým divákům na domovské scéně.

Příběh Krásky a zvířete zná opravdu každý. Po slavných zpracováních, jakými byly kupříkladu film Jeana Cocteaua nebo divadelní hra Františka Hrubína, oživil tuto látku již zmíněný „disneyovský“ film, existují však i mnohá divadelní zpracování, například plzeňské Divadlo J.K. Tyla momentálně hraje tuto pohádku jako moderní balet s hudbou Michala Pavlíčka. Hlavní inovací německého muzikálového libreta o kupci, který upadne do spárů obávaného, zrůdně vyhlížejícího vládce opuštěného zámku a musí mu přislíbit za vysvobození jednu ze svých tří dcer, je jeho lokalizace – původně francouzská pohádka je zařazena do ospalého prostředí typicky německé vesničky. Právě tam sní Kráska, nejmladší z trojice dcer, svůj sen o vytržení z provinční nudy – proto je ochotna i vstoupit do služby ke Zvířeti. To se ovšem nelíbí těžkopádnému chasníkovi Gustavovi, který si na Krásku už dlouho myslí a proto zorganizuje lynč Zvířete, na nějž ochotně vyrazí celá vesnice. V poslední chvíli si však Kráska uvědomí, že její nejasný cit ke Zvířeti není soucit, ale láska….

Martin Doepke: KRÁSKA A ZVÍŘE

Hudba: Martin Doepke
Texty písní: Elke Schlimbach & Grant Stevens
Dialogy: Christian Bieniek
Idea / Koncepce: Andrea Friedrichs & Hans Holzbecher

Režie: Stanislav Moša
Dirigent: Karel Cón, Karel Albrecht
Choreografie: Igor Barberić
Scéna: Jaroslav Milfajt
Kostýmy: Andrea Kučerová
Projekce: Petr Hloušek

Osoby a obsazení:

Bella: Amelie Dobler, Katrin Mayer (underst.)
Víla: Elisabeth Sikora, Evelin Gremmel (underst.)
Zvíře: Alexander Di Capri, Sasha Di Capri, Istvan Csiszar (underst.)
Gustav: Markus Olzinger, Bernard Niemeyer (underst.)
Greta: Jenniver Kossina
Ilsa: Sabrina Becker
Mathilda: Julia Hinteregger, Anna Elisabeth Klein (underst.)
Wilhelm: Jiří Horký
Cello, Žena: Aneta Majerová
Křeslo, Posel: Markus Wegner
a company

Článek napsán s využitím tiskové zprávy MdB.

Foto: Jef Kratochvil