Jak jsme vás již v našem magazínu informovali, i letos vyráží Městské divadlo Brno na své tradiční prázdninové zahraniční turné. Zatímco loni brněnští s mezinárodním týmem cestovali po Evropě s německou verzí muzikálu Evita v režii Stanislava Moši, letos připravili muzikálovou adaptaci Krásky a zvířete z pera hudebního skladatele Martina Doepkeho. Premiéra se uskuteční právě dnes od 20:45 v rámci mezinárodního hudebního festivalu v amfiteátru lucemburského města Wiltz, kde je Mošův soubor častým hostem – už v roce 2002 se tu Brňané prezentovali s koncertním představením Golden Broadway, v roce 2005 s muzikálem Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť, následující rok s muzikálem Hair, Magical Broadway tu hráli v roce 2007, Cabaret o rok později a loni již zmíněnou Evitu A.L Webbera a Tima Rice.

Festival de Wiltz byl založen už v roce 1953 v přírodním amfiteátru nedaleko historického centra města. Před kulisou lucemburského zámku se každé léto po celou řadu dní (letos od 25. června do 31. července) představují vybrané divadelní soubory, známé hudební orchestry nebo slavní zpěváci z celého světa. Na programu je vždy hudba nejrůznějších žánrů. Hraje se tu klasika, jazz, opera i muzikál. V minulosti na festivalu vystoupily i takové světové veličiny, jako Ella Fitzgerald, Vadim Repin, José Van Dam, Katia Ricciarelli, Sviatoslav Richter nebo Mstislav Rostropovič. Jelikož akustika patří v amfiteátru k nejkvalitnějším na světě, vrací se na toto místo rádi nejen diváci a hudební odborníci, ale také samotní účinkující. Letos se zde představí krom Městského divadla Brno například také Moscow City Ballet s Romeem a Julií Sergeje Prokofieva a Spící krasavicí P.I. Čajkovského, David Garrett, hvězdy operního nebe s áriemi G.Verdiho, G.Rossiniho, W.A.Mozarta a J.Masseneta, Théâtre Royal des Galeries de Bruxelles, opera z Wroclawi doveze Pucciniho Turandot a z londýnského West Endu dorazí produkce The Blues Brother. MdB ovšem nebude jediným českým zástupcem na tomto letním hudebním festivalu – jeho samotný závěr obstará 31. července Pražský filharmonický orchestr s programem The Prague Philharmonic Orchestra plays Pink Floyd, U2, Led Zeppelin, Deep Pyrole.

Muzikál Kráska a zvíře, který uvede MdB nejen během tří představení ve Wiltzu, ale následně více než osmdesátkrát po celé Evropě a za rok také v české verzi na své domovské scéně, napsal v roce 1994 německý hudební skladatel, muzikant a aranžér Martin Doepke. Ten je ve své zemi velmi populární a spolupracuje s takovými osobnostmi populární hudby, jako jsou Gianna Nannini, Heinz-Rudolf Kunze, Anne Haigis či Bläck Fööss. Krásku a zvíře s ohromujícím úspěchem uvedla nejprve hudební divadla v Kölnu a Düsseldorfu, následovalo celoněmecké turné a vydání písní z muzikálu na CD. Tento triumf Martina Doepkeho povzbudil k práci na dalších projektech. Zkomponoval hudbu k muzikálu Dara & Gomo – dobrodružství v kouzelné zemi a české muzikálové fanoušky bude jistě zajímat, že v roce 2003 dokončil muzikál Robin Hood, který byl zatím uveden na Fuerteventuře v klubu Robinson Club Esquinzo Playa.

Martin Doepke: KRÁSKA A ZVÍŘE

Hudba: Martin Doepke
Texty písní: Elke Schlimbach & Grant Stevens
Dialogy: Christian Bieniek
Idea / Koncepce: Andrea Friedrichs & Hans Holzbecher

Režie: Stanislav Moša
Dirigent: Karel Cón, Karel Albrecht
Choreografie: Igor Barberić
Scéna: Jaroslav Milfajt
Kostýmy: Andrea Kučerová
Projekce: Petr Hloušek

Premiéra německé verze v pátek 23. července od 20:45 na festivalu ve Wiltzu.
Uvádí Městské divadlo Brno v zastoupení Time Square Productions Ltd. und ARENA Show &Entertainment GmbH.

Foto: Produkce festivalu Wiltz, Guy Biensfeld a Jef Kratochvil