Muzikál Kráska a zvíře, foto: Miroslav Homola

 

Stává se již tradicí, že je pro realizaci letní divadelní produkce na břehu švýcarského jezera Walensee (Walensee-Bühne) osloven ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša, aby se svým českým týmem připravil pro zdejší diváky novou muzikálovou inscenaci. Stalo se tak i letos, kdy Moša zrežíroval na otevřené scéně pro 1800 diváků klasickou pohádku v muzikálovém hávu Kráska a zvíře, tedy Die Schöne und das Biest, čímž rozšířil dosavadní úspěšnou řadu inscenací, jež zde připravil v předchozích letech (My Fair Lady – 2014, Titanic – 2015, Saturday Night Fever – 2017). Kráska a zvíře se představila švýcarskému premiérovému obecenstvu ve středu 20. června 2018 a čeká ji zde dalších 20 repríz až do 28. července.

Stejně jako v letech minulých bylo potřeba při navrhování a výrobě scény a kostýmů mít na paměti také náročné klimatické podmínky, divadlo je přece jen postaveno u úpatí dvoutisícových hor a počasí dokáže být ve Walenstadtu opravdu nelítostné. Scénografové Petr Hloušek a Jaroslav Milfajt proto navrhli a vyrobili v dílnách Městského divadla Brno scénu z lehkých hliníkových profilů, kterou ukotvili lany a hřeby až čtyři metry do země. Kostýmní návrhářka Andrea Kučerová oblékla herce nejen do nádherných pohádkových šatů, ale také do funkčních neoprenů, chránících divadelníky na scéně před chladem a deštěm. Veškerá námaha a detailní propracování se však vyplatily – na premiéře se divákům tajil dech, aplausem odměňovali nejen skvělé herecké a pěvecké výkony, ale také světelné změny scény (o nasvícení se postaral brněnský Light Designer David Kachlíř) či malebná choreografie (Igor Barberić).

Režisér Stanislav Moša pracoval s mnohanárodnostním souborem, na scéně se potkávají Švýcaři, Rakušané, Němci, Italové, Chorvati, jeden Čech (herec MdB Karel Škarka), Maďar a Chorvat. Hlavní roli křehké Belly svěřil Eveline Sutter, která svou láskou a obětavostí vysvobozuje ze zakletí děsivé Zvíře, ztvárněné Istvánem Csiszárem. Jednu z nejstarších lidových pohádek, kterou oživili autoři muzikálu Martin Doepke, Elke Schlimbach a Grant Stevens, dokresluje jímavá emotivní hudba v podání dvanáctičlenného švýcarského orchestru, jež doplňuje český muzikant a hudební aranžér Tomáš Küfhaber.

Muzikál Kráska a zvíře, foto: Miroslav Homola