Bedřich Smetana: repro redakce

Rok 2024 je Rokem české hudby. A to zejména kvůli dvojitému výročí geniálního skladatele Bedřicha Smetany (2.3. 1824 – 12.5. 1884). Čeká nás celá řada mimořádných koncertů a festivalů, plzeňská a ostravská opera přináší ucelený smetanovský operní cyklus, velkolepý operní koncert již uvedlo pražské Národní divadlo. Trochu nečekaně se přidává i Městské divadlo Brno, které na Biskupském dvoře začne 9. června uvádět zbrusu nové představení Proč bychom se netěšili na Smetanu.

Městské divadlo Brno nahlédne novou optikou na Smetanovu slavnou Prodanou nevěstu.
Není jistě překvapením, že se před diváky nechystá tradiční uvedení oblíbené Prodanky, nýbrž půjde o nové originální zpracování tohoto ikonického díla. V roce 1883 napsal úředník, novinář, publicista a redaktor Textilních listů Vilém Černický jednoaktovou veselohru s názvem Proč bychom se netěšili. Hra byla dedikována Družstvu českého národního divadla v Brně, které se v té době již dva roky aktivně pokoušelo vytvořit podmínky pro vznik samostatného brněnského divadla hrajícího pravidelně česky v dosud, co se kultury týče, téměř výhradně německém městě.

Vznikla tak drobná hříčka o bohatém radovi Vostrovském, který na svém statku podporuje činnost ochotnického spolku připravujícího právě premiéru Prodané nevěsty. Jen několik hodin před avizovanou premiérou soubor ale přichází o předního sólistu, a tak rada Vostrovský musí spolu s ředitelem Koubkem rychle hledat představitele hlavní role Jeníka. Nebyla by to ale řádná komedie, kdyby do starostí uměleckých nezasáhly i problémy rodinné. Statkářova dcera Ludmilka se chce provdat za mladíka, který nemá otcovu podporu, statkářově manželce dochází s divadelními ochotníky, kteří se roztahují na hospodářství, trpělivost a do toho přijíždí baron Jesenický. O komické situace není nouze a k tomu se stále zkouší Prodanka bez hlavního tenoristy. Pokud ovšem všechno dobře dopadne, dočkají se i diváci na Biskupském dvoře všeho, co mají na oblíbené opeře rádi. Inscenace slibuje nabídnout zpěvoherní klasiku v atraktivním provedení i pro publikum, které tento žánr obyčejně nevyhledává. V režii Igora Ondříčka se na letní scéně pod věžemi Petrova představí soubor a orchestr Městského divadla Brno.

Autor

Režie

Dramaturg

Premiéra 9. června 2024 na Biskupské dvoře