Městské divadlo Brno zveřejnilo obsazení své letošní plenérové novinky s názvem Brněnské kolo. Zároveň potěšilo diváky albem písní z muzikálu Andrewa Lloyda Webbera Pískání po větru.

Muzikál Brněnské kolo autorského tria Stanislav Slovák – Jan Šotkovský – Petr Štěpán (vznikající opět v týmové spolupráci s autorem hudby k Baronu Trenckovi i Mendelovi Karlem Cónem) se dotýká opět historických i místních vazeb, a to hned nadvakrát. Jednak zpracovává několik vybraných nejznámějších brněnských pověstí (včetně té titulní o koláři Birckovi, který údajně během jediného dne dokázal porazit strom, vyrobit z něj kolo a dokutálet jej až do vzdáleného Brna), jednak se jeho příběh týká i instituce, jíž je Biskupský dvůr součástí. Moravské zemské muzeum slaví totiž v letošním roce (2016) 200 let své existence. A právě muzejní budova na Zelném trhu skrývá v novém příběhu večer po uzavření nejedno tajemství týkající se brněnských pověstí a legend… Inscenaci, jejímž režisérem je jeden ze spoluautorů Stanislav Slovák, zazní s živým orchestrem tradičně právě na Biskupském dvoře. V hlavních rolích vystoupí Michal Isteník (profesor Cajthaml), Ondřej Studénka (Vingl), Jakub Uličník (Maňas), Zdeněk Junák (Strážce minulosti), Ladislav Kolář (Strážce legendy), Josef Jurásek (Strážce budoucnosti), Lukáš Janota (Thomas Alva Edison), Dušan Vitázek (Kolář Birk), Dagmar Křížová (Nataša Gollová, Průvodkyně) a řada dalších. V dětských úlohách diváci uvidí Alenu, Elenu a Jana Juráčkovi.

Dalším významným počinem brněnského Městského divadla je činnost vydavatelská. Muzikálovou fonotéku tentokrát obohatí méně známý titul Andrewa Lloyda Webbera Pískání po větru (Whistle Down The Wind). Ten měl na Hudební scéně úspěšnou premiéru  24. října 2015. Režisér Petr Gazdík pak loni za tuto inscenaci obdržel  od našeho magazínu Cenu divadelních kritiků za mimořádnou inscenaci. Album s písněmi z muzikálu Pískání po větru je již v nabídce eshopu MdB a ke koupi je také v pokladnách divadla.