Plakát Dracula DJKT Plzeň

Legendární muzikál Dracula, který měl svou světovou premiéru před téměř třiceti lety a viděly jej statisíce diváků, se bude poprvé hrát mimo Prahu. V Plzni.

Dracula byl prvním ryze českým “muzikálem superlativů”, který navázal na příchod Bídníků do Prahy v roce 1992 a obchodním úspěchem dokázal konkurovat světovému titulu Andrewa Lloyda Webbera Jesus Christ Superstar. Světovou premiéru si zpívající krvelačný kníže odbyl 13. října 1995 v Kongresovém centru v Praze a muzikál vidělo díky kapacitě sálu rekordních 1,2 mil. diváků. Mnozí diváci i divadelní kritici tvrdí, že Dracula byl nejlepším Svobodovým muzikálem, jehož kvality se mu již nepodařilo překonat. Úspěšné dílo vyneslo na výsluní několik českých zpěváků a zpěvaček, zejména do té doby neznámého operního pěvce Daniela Hůlku, jenž se později stal dokonce Českým slavíkem. Následně byl Dracula uváděn i v zahraničí. Hrál se například v Bratislavě, ale také v Polsku, Belgii, Německu, Švýcarsku, Rusku či v jihokorejském Soulu. Do němčiny jej přeložil jeden z nejznámějších světových muzikálových libretistů Michael Kunze, spoluautor muzikálů Elisabeth, Ples upírů, Mozart! či Rebecca. Několikrát se pak Dracula znovu objevil i v Praze, na scéně Divadla Hybernia či v nové inscenaci Hudebního divadla Karlín s živým orchestrem z roku 2015. Ta je prakticky vyprodána až do současných dnů.

V roli mysteriózního transylvánského hraběte Draculy se plzeňskému publiku představí domácí sólista Jozef Hruškoci. Je to logické – Hruškoci si o tento typ role doslova řekl skvělým výkonem v úloze podobně démonického Sweeneyho Todda, navíc na „velké scéně“ dostával v poslední době méně příležitostí, než třeba Pavel Režný. Čeká jej velký úkol, a také velké srovnávání. Draculu totiž každý muzikálový divák viděl již několikrát, stále se hraje v HDK a také televize nabízí čas od času TV záznam. Existuje několik nahrávek v různém obsazení i DVD. Vyrovnat se Danielu Landovi, Petrovi Dopitovi, Mariánu Vojtkovi a zejména pak naprosto strhujícímu Danielu Hůlkovi bude nesmírně obtížně. Podobně nelehký úkol čeká na Martina Holce, jehož trojroli Šaška/Sluhy/Profesora ztvárnili v minulosti vynikající Jiří Korn nebo Tomáš Trapl.

Ještě překvapivější je obsazení hlavních ženských rolí. Vedle stabilně výborné Charlotty Režné se totiž v úlohách Lorraine a Adriany / Sandry objeví Natálie Dvořáková, Lucie Pragerová a Alexandra Vostrejžová (understudy), tedy herečky, které zatím působily převážně v company, podobně jako understudy Draculy Jaroslav Panuška. Přiznávám, že jsem očekával trochu jiné obsazení, ale například Lucie Pragerová na sebe upozornila výborným výkonem v Company. Plzeňští inscenátoři se opět, podobně jako v Ježíšovi, snaží prakticky všechny role obsadit svými kmenovými herci. Budeme si přát, aby je zvládli. Režisérem představení, které se nejprve odehraje pod širým nebem v rámci projektu Noci s operou a následně se v pozměněné podobě přesune na Novou scénu DJKT, bude šéf souboru Lumír Olšovský. Hudební nastudování bylo svěřeno Kryštofovi Markovi, který diriguje i inscenaci Draculy v HDK. Druhým dirigentem bude cílevědomý Pavel Režný. Podle inscenátorů se má jednat o novou verzi muzikálu. Doufejme, že v porovnání s HDK například Lorraine nepřijde o skvělou část své vstupní árie…

Premiéra open air verze proběhne 25. června 2024.

Hudba: Karel Svoboda

Texty písní: Zdeněk Borovec

Libreto: Zdeněk Borovec, Richard Hes
Režie: Lumír Olšovský

Hudební nastudování: Kryštof Marek

Dirigent: Kryštof Marek / Pavel Režný

Dramaturgie: Pavel Bár

Choreografie: Ivana Hannichová

Scéna: Dave Benson

Kostýmy: Kateřina Prošková

Sbormistr: Vojtěch Adamčík

Osoby a obsazení:

Dracula: Jozef Hruškoci, Jaroslav Panuška (understudy)

Adriana / Sandra: Lucie Pragerová, Alexandra Vostrejžová (understudy)

Lorraine: Natálie Dvořáková / Charlotte Režná

Šašek / Sluha / Profesor: Martin Holec

Nymfy / company: Soňa Hanzlíčková / Andrea Holá, Eva StaškovičováKateřina Herčíková

Steven / company: Pavel Klimenda / Petr Špinar

Nick / company: Dušan Kraus

Kněz / company: Lukáš Ondruš

Mnich / company: Adam Rezner

Krvinky: Helena Nováčková / Karel Jinda / Michal Kováč / Jakub Sedláček

Company: Nikola Erneker, Magdalena Rosocha Froňková, Tereza Koželuhová, Žofie Kučerová, Hana SpinethováKateřina TafatováStanislava Topinková FořtováVenuše Zaoralová DvořákováLucie Zvoníková, Viktor Aaron / Ondřej Bláha, Filip Antonio / Jiří ŠupOndřej BaumrukrRoman Krebs, Jaroslav Panuška, Vojtěch Placek, Martin ŠeflTomáš ZbranekJan Veselý