Fanoušci operního pěvce a zároveň oblíbeného muzikálového herce Mariána Vojtka si nejspíš nenechají ujít jeho dnešní sólový koncert v pražském Divadle Hybernia. Program začíná v 18 hodin a zpěváka doprovodí naživo orchestr Pavla Větrovce (smyčce bude řídit aranžer a muzikant Ivan Zelenka), tanečníci a akrobaté. Jako hosté vystoupí během koncertu známá sopranistka Anda – Louise Bogza a populární zpěvačka Monika Absolonová. Zazní nejen muzikálové melodie z Barona Prášila, Jekylla a Hydea, Fantoma Opery nebo Mamma Mia, ale také písně z repertoáru Andrea Bocelliho či z pera Zdeňka Bartáka, Karla Svobody a vybrané filmové melodie.

Mariána Vojtka asi muzikálovým divákům netřeba představovat. Jak známo, umělec slovenského původu vystudoval operní zpěv na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě a své muzikálové působení zahájil dílem S. Sondheima Little Night Music. Už během studií účinkoval v muzikálu Dracula v roli Kněze a Stevena. Ve slovenském nastudování muzikálu Krysař ztvárnil hlavní roli Krysaře a v nastudování Pomády pak Anděla. Úspěch na muzikálové scéně mu přinesla role hraběte Monte Crista ve stejnojmenném původním muzikálu Karla Svobody. Na letní scéně vystoupil v titulní roli oratoria Richarda Pachmana Mistr Jan Hus. Nadále se věnuje opeře a operetě – je stálým hostem Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a pravidelně vystupuje i na scéně Hudebního divadla v Karlíně v operetách Polská krev a Čardášová princezna. Nemenší příležitosti dostal v divadlech Broadway a Hybernia, kde ztvárnil povětšinou hlavní role v muzikálech Dracula, Baron Prášil, Kleopatra, Angelika, Mona Lisa či Tři mušketýři.

Neméně populární je i jeho častá jevištní partnerka Monika Absolonová. Svou pěveckou kariéru odstartovala již v sedmi letech, kdy začala zpívat v Kühnově dětském sboru. Počátkem 90. let chodila na hodiny zpěvu k Lídě Nopové a od roku 1996 k Eduardu Klezlovi. V polovině 90. let se začala výrazně uplatňovat v hudebním divadle. Jejím prvním velkým muzikálem byl Dracula. Následně hrála v Krysařovi Daniela Landy a divadelních verzích muzikálů Rebelové a Noc na Karlštejně. Na základě těchto úspěchů získala titulní nebo velké role v muzikálech Kleopatra, Tři mušketýři, Mona Lisa, Angelika, hraje i v crazy komedii Je třeba zabít Davida. Objevuje se také v činohře (Veronika ve hře Lumíra Olšovského Den na zkoušku v Divadle Radka Brzobohatého) i ve filmu (čarodějnice v Princezně ze mlejna 2, menší role ve Zdivočelé zemi, Kameňáku 2 a Kameňáku 3). V letech 2002 a 2003 byla vyhlášena skokankou roku v anketě Zlatý slavík. Za roli Kleopatry byla v roce 2002 nominována na cenu Thálie.

Charismatická operní pěvkyně Anda – Louise Bogza pochází z Rumunska, ale trvale žije v Praze. Nyní je sólistkou Státní opery Praha. Vystudovala klavír, cembalo a zpěv na Konzervatoři a Vysoké umělecké škole v Bukurešti a na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze, po jejímž ukončení přijala angažmá v Národním divadle v Praze, ve Státní opeře Praha a v Janáčkově divadle v Brně. Vystupuje v hlavních rolích sopránového oboru na významných scénách celého světa. V roce 1994 získala První cenu a Cenu publika na Mezinárodní pěvecké soutěži ve Vídni, v roce 2008 obdržela Cenu Thálie 2007 za roli Minnie v opeře G. Pucciniho La Fanciulla del West. Na svém repertoáru má role lyrického a dramatického oboru, mezi které patří Mozartova Hraběnka (Figarova svatba) a Donna Anna (Don Giovanni), Verdiho Aida, Leonora (Trubadúr), Abigaille (Nabucco), Pucciniho Tosca, Liu (Turandot), Minnie (La Fanciulla del West), Giorgetta (Plášť), Sina (Zásnuby ve snu), Janáčkova Jenůfa (Její pastorkyňa) a Káťa (Káťa Kabanová), Cizí kněžna (Rusalka), Líza (Piková dáma). Spolupracovala na nahrávkách operních děl společností Decca (Rosina – Šarlatán) a Arte Nova Classics (Leonora – Trubadúr), kde také realizovala sólové Album italských árií. V létě 2009 vystoupila jako Tosca v Arena di Verona. V srpnu 2010 se do veronské Areny vrátila v roli Leonory v Trubadúrovi (dirigent Marco Armiliato, režie Franco Zeffirelli).

KONCERT MARIÁNA VOJTKA A JEHO HOSTŮ ZAČÍNÁ V DIVADLE HYBERNIA 8. PROSINCE 2010 V 18 HODIN.

Foto:
1, 2, 3) Martin J. Polák: Marián Vojtko v muzikálech Mona Lisa, Baron Prášil a Monika Absolonová jako Angelika
4) Archiv autora: Anda – Louis Bogza