Jak jsme již psali v několika článcích, nad Severočeským divadlem opery a baletu visí otazník existenční nejistoty. Přesto, nebo navzdory tomu, soubor přichází s další zajímavou premiérou. Tentokrát se jedná Straussova Netopýra, který patří k vůbec nejoblíbenějším operetám světových jevišť.

Děj vypráví o pomstě doktora Falkeho za silvestrovský žertík, kdy jej kamarád Gabriel Eisenstein nechal sedět až do rána opilého na městské lavičce v maškarním kostýmu netopýra. Úžasně prý se bavilo celé město! Dr. Falke vymyslí odplatu: Pozve Eisensteina na ples k princi Orlovskému namísto jeho nástupu do vězení, kam má jít na devět dní kvůli banálnímu prohřešku – políčku úředníkovi. Zároveň tajně přizve jeho manželku Rosalindu, převlečenou za uherskou hraběnku, komornou Adélu, která se vydává za operní umělkyni i samotného ředitele věznice Franka. Eisenstein samozřejmě flirtuje se všemi přítomnými dámami a rozehrává důvtipný kolotoč situací, které doprovází nesmrtelné melodie v rytmu valčíku i čardáše. Vše se k všeobecné radosti hlavních aktérů rozuzlí přímo na půdě místního vězení a jak se nakonec ukáže, za všechno vlastně může jen šampaňské, které s grácií tak rychle stoupá do hlavy…

Nemůžeme přehlédnou, jak se v Netopýrovi prolíná, a vlastně střetává, dvojí divadelní svět: Operetní, dalo by se říct až operní pompa Straussových melodií, s libretem klasické konverzační komedie, která by se možná víc hodila do intimnějšího prostředí, blíž k divákům. Zatímco hudební čísla jsou náročná a monumentální, text dotváří dojem lehkosti a inteligentní divadelní rafinovanosti. Přitom Johann Strauss nebyl nijak zkušeným divadelníkem – pro divadlo začal psát poměrně pozdě a Netopýr byl teprve jeho třetí operetou. Mimochodem, dílo se po premiéře 5.dubna 1874 v Divadle na Vídeňce dočkalo jen šestnácti repríz a obrat nastal až po uvedení v Berlíně, odkud se Netopýr rozletěl po všech světových jevištích, na kterých zůstává dodnes. Obrovské oblibě se těší i v Čechách – jen v loňské sezoně jej nově nastudovala divadla v Brně, Ostravě a Pardubicích, letos se přidává Ústí nad Labem a Plzeň.

Johann Strauss: NETOPÝR
Klasická opereta o třech dějstvích

Dirigent a sbormistr: Milan Kaňák
Režie a choreografie: Gustav Skála
Scéna: Eva Brodská
Kostýmy: Josef Jelínek

Osoby a obsazení:

Gabriel von Eisenstein: Michal Klamo
Rosalinda, jeho žena: Liana Sass / Yvetta Tannenbergerová
Adéla, komorná: Anna Klamo / Radka Sehnoutková
Frank, ředitel věznice: Petr Matuszek / Radek Krejčí
Princ Orlofsky: Barbora Kadlčíková / Pavel Machát
Alfred, zpěvák: Jaroslav Kovacs / Pavel Machát
Dr. Falke: Martin Matoušek / Petr Matuszek
dr. Blind, advokát: Tomáš Brázda
Ivan: Ivan Zelycz
Frosch, strážný: Tomáš Ondřich
Ida: Eva Boháčková / Jana Papíková

Premiéra v pátek 10. prosince od 19 hodin na scéně SDOB v Ústí nad Labem.