Neobvyklý způsob prezentace svého projektu KUDYKAM zvolili jeho autoři a producenti, když průřez novou hudební hrou představili na multižánrovém letním festivalu Sázavafest 2009.
Zhruba půlhodinový fragment sklidil u povětšinou „nedivadelního publika“ doslova nevídané nadšení. Na scéně ve stanu Balbínka vystoupilo několik známých i méně známých zpěváků (například Zbyněk Drda), které doprovázela pětičlenná kapela. Songy s interprety nastudoval Ondřej Brzobohatý, který bude odpovědný i za hudební provedení hry ve Státní opeře, kde melodie získají plnější zvuk a přiblíží se více k symfonické formě.
Z díla ve festivalovém stanu zazněl jen zlomek toho, na co se mohou diváci těšit ve filozoficky laděném příběhu Martina, který se vydá na cestu plnou překážek ze svého pokojíku v penzionu Svět, za doprovodu svého duchovního učitele a rádce Kudykama. Na festivalu jednotlivé písničky sám Michal Horáček prolínal autorským čtením ze své knižní podoby příběhu.

Na otázku, proč právě Sázavafest, Michal Horáček odpověděl:
„Sázavafest jsem navštívil několikrát jako divák. Nesmírně mě zaujal a líbilo se mi tam. Proto je to také jediný hudební festival, kam se s fragmentem Kudykama vypravíme. Zaujalo mě, že festival připomíná starou dobrou lidovou slavnost. Možná, že někdy ve středověku se lidé takhle scházeli a byly tam atrakce s kejklíři a lidé, kteří na něco hráli a provozovali nějakou poezii. Po představení jsem přesvědčený, že moje intuice byla správná. Atmosféra byla velmi emocionální, což je pro mě signál, že písničky žijí vlastním životem, do kterého dokáží diváka vtáhnout. To je něco blízkého kouzlu a dnes se to podařilo,“ dodal autor, kterého velmi vstřícná reakce publika příjemně překvapila. Sám od samého začátku uvádí, že Kudykam není muzikál, protože není scénickým hudebním žánrem. Naopak vše vychází z veršů, které hudba Petra Hapky jen ilustruje a specificky rozvíjí. Dílo má symbolicky 2009 veršů a zazní v něm jak postarší, tak zcela nové Hapkovy písně, které doplní scénická hudba z autorské dílny mladého hudebního skladatele, muzikanta a moderátora Ondřeje Brzobohatého. Slavnostní premiéra divadelní verze se odehraje ve Státní opeře 22.října.

Ilustrační foto: Veronika Machková

Vstupenky na zmiňované představení můžete zakoupit zde.