Janíkova stodola v Rožnově pod Radhoštěm, zámek Ořechov u Uherského Hradiště či festival Divadelní svět Brno jsou jen ukázkou z řady zajímavých míst, na kterých Městské divadlo Zlín bude v červnu hostovat. Letošní divadelní sezonu pak zlínské divadlo uzavře koncertním provedením muzikálu Řek Zorba, a to 27. června v 18 hodin přímo pod širým nebem na náměstí Míru. O den později jej zhlédnou lidé také v Letním kině v Kyjově.

Zorba je prostý venkovan. Ale všechno co prožívá, prožívá naplno. Lásku, smrt, přátelství, štěstí i nepřízeň osudu. Zkrátka chce žít a dokázal by pro život i zemřít!
Příběh o Zorbovi napsal řecký spisovatel Nikos Kazantzakis ve čtyřicátých letech a román, který vyšel v roce 1946, si brzy získal oblibu na celém světě. Je to vzpomínka na blízkého člověka, kterého jste potkali před mnoha lety a který vám razantním způsobem proměnil život. Převrátil žebříčky hodnot a vryl se nesmazatelně do vaší paměti. A takový byl skutečně Zorba. Ten divadelní i ten reálný, kterého Kazantzakis skutečně potkal někdy v roce 1916, kdy spolu těžili lignit.

Kdo to je Alexis Zorba? Člověk volný jako pták. Milovník – života, žen, dneška. Člověk, který věří – především Zorbovi. A v Zorbu. V naději. Román Nikose Kazentzakise se dočkal muzikálové podoby od autorů slavných muzikálů, jako je Cabaret nebo Chicago. Autorem scénáře je Joseph Stein, písňové texty napsal Fred Ebb a hudbu složil John Kander. Premiéra se konala na Brodawayi 16. listopadu 1968. V režii umělecké šéfky Hany Mikoláškové hraje celý soubor zlínského divadla v čele s hosty Zdeňkem Junákem nebo Dušanem Sitkem v titulní roli. Incenace slaví úspěchy v plné jevištní verzi od své premiéry v prosinci roku 2012.

Foto: Městské divadlo Zlín