Už dnes čeká režiséra Stanislava Mošu další muzikálová premiéra, tentokrát v německém barokním městě Fulda, které se nachází nedaleko Frankfurtu nad Mohanem, asi 300 kilometrů od českých hranic a 700 km od Brna. Ve zdejším Zámeckém divadle bude mít světovou premiéru zbrusu nový muzikál Die Päpstin (Papežka), který v následující sezoně pod názvem Papežka Jana uvede také Městské divadlo na domovské scéně v Brně. Nové hudební dílo vzniklo na popud zahraniční agentury v koprodukci s Městským divadlem Brno, které se kromě části realizačního týmu (režie St. Moša, kostýmy Andrea Kučerová) podílí na inscenaci výrobou dekorací, kostýmů či rekvizit. Scénografie je dílem Christopha Weyerse, který už s Mošou spolupracoval na inscenacích Bídníci a Ptákoviny podle Aristofana. Choreografii má na starosti Julia Poulet. Papežka se bude hrát v německo – švýcarském obsazení. Od 3. června do 14. srpna je naplánováno prozatím 106 představení a o inscenaci projevil zájem také Mnichov, kde bude Papežka uváděna v příštím roce.

Nový muzikál napsal podle světového bestselleru americké spisovatelky Donny W. Cross mladý německý skladatel a textař Dennis Martin. Už samotné vydání knihy zaznamenalo obrovský ohlas – vyšla ve více než třiceti jazycích a dokonce byly podle ní již natočeny dva celovečerní filmy. Dílo uvádí na jeviště téměř neuvěřitelný příběh – legendu o ženě, která v polovině devátého století usedla na papežský stolec. Mladinká Jana je dívkou, která se vymyká svému okolí i zažitým představám o ženách, jejich možnostech i poslání. Je výjimečně chytrá a talentovaná. Nejprve se jí, proti všem tehdejším zvyklostem, dostává i jako dívce legálního vzdělání. Následně pak může v převleku za svého nešťastně zabitého bratra pokračovat v učení. Samozřejmě že je díky svému převleku neustále na útěku, a tak její cesta pokračuje až do Říma, kde se stává nejprve léčitelem nebohých až se nakonec stane lékařem samotného papeže a následně i jeho nejbližším rádcem. Když papež násilně umírá, stává se Jana – Jan jeho následníkem. Milují ho především prostí lidé – chudí a nemocní, kterým obětuje své osobní štěstí. Přesto však i ona podléhá lásce a jak o této legendě vyprávějí dochované středověké obrazy, je nakonec prozrazena v okamžiku, kdy porodí dítě. Ačkoli se katolická církev ve středověku pokoušela všechny důkazy o tomto příběhu zničit a snažila onu historku prezentovat pouze jako středověkou fantazii, není dosud zřejmé, zda skutečně nešlo o historickou postavu. Navíc dodnes existuje formální zkou­ška pohlaví nově nastupujícího papeže. Jedná se o nebývalý příběh plný tajemství, vášní, touhy po vzdělání i obětování se.

Divadelní Fulda je tradičně velmi provázána s českými umělci. Před nedávnem zde zazářil také operní soubor DJKT Plzeň s Alföldiho inscenací Verdiho Rigoletta a chystá se zde v příštím roce také několik repríz Dona Giovanniho W.A. Mozarta v nastudování stejného souboru. Na muzikál Die Päpstin se už prodalo více než 55 tisíc vstupenek v divadelním sále o kapacitě 680 míst.

Die Päpstin

Hudba: Dennis Martin
Libreto: Dennis Martin, Christoph Jilo
Režie: Stanislav Moša
Scéna: Christoph Weyers
Kostýmy: Andrea Kučerová
Choreografie: Julia Poulet

V hlavních rolích:

Johanna: Sabrina Weckerlin
Vater, Normannenführer, Sergius: Norbert Conrads
Gudrun (Mutter), Marioza: Isabel Dörfler
Anastasius: Christian Schöne
Arsenius: Jogi Kaiser
Theodorus: Jochen Michel
Aeskulapius: Daniele Nonnis
Fulgentius, Rabanus, Römisches Volk, Soldat, Volk: Dietmar Ziegler
Gerold: Mathias Edenborn
a řada dalších

Světová premiéra v Zámeckém divadle ve Fuldě 3. června 2011, česká premiéra v překladu Michaela Prostějovského 24. března 2012 na Hudební scéně MdB.

Foto: Produkce muzikálu Die Päpstin