Květinářství pana Mushnika je zapadlý krámek, kam málokdy zavítá zákazník. I proto je jeho majitel nevrlý a málokdy se usměje na své dva pomocníky – zbrklého naivu Seymoura a sladkou, životem pronásledovanou Audrey. Obchody jdou špatně až do dne, kdy Seymour, během zatmění slunce, koupí v jednom exotickém obchodě zvláštní rostlinu. Rostlinu, kterou ještě nikdy neviděl, jejíž jméno nenalezl v žádných moudrých knihách, rostlinu, jež zaviní změnu v životech všech přítomných. Seymour ji pojmenuje Audrey 2, na počest dívky, s níž se denně potkává v krámku a kterou platonicky miluje. Ta však chodí se sadistickým stomatologem Orinem. Stačí malá chvilka, kdy se ve výloze květinářství tato zvláštní rostlina objeví a rázem se dveře obchodu netrhnou. Každý kolemjdoucí si chce květinu, která vypadá trošku jako avokádo a trošku jako masožravka prohlédnout. Pokladna se začíná plnit, ale Audrey 2 začíná vadnout, dokud Seymour náhodou nepřijde na to, po jaké vláze jeho kytička touží. Lidská krev! Seymour pro ni začne shánět potravu, květina roste, celý svět se o zvláštní rostlinu zajímá, její majitel se stává slavnou osobností a snaží se tajit, jakou příšeru vlastně vypěstoval….

Muzikálovou černou komedii vytvořili Howard Ashman (libreto) a Alan Menken (hudba) podle nízko rozpočtového amerického filmu z roku 1960, kde jednu z epizodních rolí šíleného pacienty hrál tehdy začínající Jack Nicholson. Autoři příběh upravili, připsali rock´n´rollovou hudbu ve stylu 60. let a uvedli v roce 1982 na off-Broadwayi. Od té doby se muzikál proslavil po celém světě a v roce 1986 se dočkal i své slavné, filmové verze v režii Franka Oze.

Zkrátka, podobně jako Češi mají svojí proslavenou Adélu, v Americe je stejně populární rostlinkou Aundrey 2. Malý krámek hrůz je kouzelnou muzikálovou komedií, která je celá prorostlá černým humorem stejně jako Audrin květináč kořeny. Navíc jsou zde jako okrasné květy parádni písničky Alana Menkena, který se proslavil coby autor hudby k novějším Disneyovkám od Krásky a zvíře po Pocahontas . Do Brna se populární Little Shop of Horrors vrací po dvaceti letech – v roce 1990 jej po názvem Kvítek z hororu inscenoval jako československou premiéru v Divadle bratří Mrštíků režisér Pavel Doležal.

Howard Ashman, Alan Menken: KVÍTEK Z HORRRORU

Překlad: Ivo T. Havlů
Režie: Petr Gazdík
Hudební nastudování: Dan Kalousek
Dirigent: Dan Kalousek, Martin Procházka
Choreografie: Lucie Holánková
Scéna: Aleš Valášek
Kostýmy: Aleš Valášek
Dramaturg: Klára Latzková

Osoby a obsazení:

Chiffon Tereza: Martinková / Svetlana Slováková
Crystal: Hana Holišová / Ivana Skálová
Ronnette: Marta Prokopová / Michaela Horká
Mushnik: Zdeněk Bureš / Miloslav Čížek
Audrey: Alena Antalová / Markéta Sedláčková
Seymour: Lukáš Janota / Jakub Uličník
Orin, Bernstein, Snip, Luce a ostatní: Martin Havelka / Igor Ondříček
Audrey 2 – kytka: Dušan Vitázek

Foto: Jef a Tino Kratochvilové