Kvítek z horrroru, VCD Pardubice, foto: Jan Faukner

V sobotu 28. dubna se pardubičtí diváci budou moci poprvé přesvědčit o tom, že muzikál může mít i podobu hororové komedie. Zkušený muzikálový režisér Petr Gazdík, jenž se souborem Východočeského divadla pracoval poprvé, totiž na velkém jevišti Městského divadla nastudoval Kvítek z horrroru – černou muzikálovou komedii o veliké lásce a zpívající masožravce, která se postupně stává hrozbou lidstva!

Květinářství pana Mushnika je zapadlý krámek, kam málokdy zavítá zákazník. I proto je jeho majitel nevrlý a málokdy se usměje na své dva pomocníky – zbrklého naivu Seymoura a sladkou, životem pronásledovanou Audrey. Obchody jdou špatně až do dne, kdy Seymour, během zatmění slunce, koupí v jednom exotickém obchodě zvláštní rostlinu. Rostlinu, kterou ještě nikdy neviděl, jejíž jméno nenalezl v žádných moudrých knihách, rostlinu, jež zaviní změnu v životech všech přítomných. Seymour ji pojmenuje Audrey 2, na počest dívky, s níž se denně potkává v krámku a kterou platonicky miluje. Ta však chodí se sadistickým stomatologem Orinem. Stačí malá chvilka, kdy se ve výloze květinářství tato zvláštní rostlina objeví a rázem se dveře obchodu netrhnou. Každý kolemjdoucí si chce květinu, která vypadá trošku jako avokádo a trošku jako masožravka prohlédnout. Pokladna se začíná plnit, ale Audrey 2 začíná vadnout, dokud Seymour náhodou nepřijde na to, po jaké vláze jeho kytička touží. Lidská krev! Seymour pro ni začne shánět potravu, květina roste, celý svět se o zvláštní rostlinu zajímá, její majitel se stává slavnou osobností a snaží se tajit, jakou příšeru vlastně vypěstoval….

Little Shop of Horrors neboli Malý krámek hrůz, jak zní původní název muzikálu, se poprvé objevil na jevišti Off-Broadwaye v roce 1982. Autor libreta Howard Ashman a skladatel hudby Alan Menken se k jeho napsání nechali inspirovat americkým nízkorozpočtovým filmem z roku 1960, černou komedií plnou svérázných postaviček s různými stupni bizarnosti. Nový muzikál brzy zaznamenal obrovský úspěch – s více než dvěma tisíci reprízami se stal jednou z nejúspěšnějších inscenací off-broadwayské historie. Jeho popularitu dokládá i filmová verze renomovaného komediálního režiséra Franka Oze z roku 1986, která získala nominaci na Oscara. Přes londýnský West End a různá další evropská jeviště se roku 2003 původní muzikálová produkce přesunula i na opravdovou Broadway.

Zkrátka, podobně jako Češi mají svojí proslavenou Adélu, v Americe je stejně populární rostlinkou Aundrey 2. Malý krámek hrůz je kouzelnou muzikálovou komedií, která je celá prorostlá černým humorem stejně jako Audrin květináč kořeny. Navíc jsou zde jako okrasné květy parádni písničky Alana Menkena, který se proslavil coby autor hudby k novějším Disneyovkám od Krásky a zvíře po Pocahontas.

Myslím si, že tak dobře napsaných muzikálových komedií, jako je Little Shop of Horrors, moc není. Je to dokonale namíchaný koktejl humoru a svěží, současné muziky. Práce na téhle věcičce je ovšem velmi náročná, ale divákům slibujeme, že se opravdu mají na co těšit,“ láká na novinku pardubického divadla Milan Němec, jenž je pod inscenací podepsán i jako asistent režie. Výprava je z dílny Aleše Valáška, choreografii připravila Lucie Holánková a hudební supervize se chopil Karel Škarka.

Premiéru doprovodí tradiční vernisáž výstavy ve foyer, tentokrát zde své obrazy a dřevěné artefakty představí pardubická výtvarnice Jitka Píšová – Slavíková.

Kvítek z horrroru, VCD Pardubice, foto: Jan Faukner

 

Alan Menkel, Howard Ashman: KVÍTEK Z HORRRORU

Překlad: Ivo T. Havlů

Režie: Petr Gazdík

Scéna a kostýmy: Aleš Valášek
Choreografie: Lucie Holánková
Hudební supervize: Karel Škarka
Hudební spolupráce: Lukáš Hrubeš, Radek Škeřík
Korepetice: Lukáš Hrubeš, Jiří Kožnar
Asistent režie: Milan Němec
Dramaturgie: Anna Hlaváčková a Jana Uherová

Osoby a obsazení:
CRYSTAL: Viktória Matušovová / Markéta Pešková
CHIFFON: Kristýna Daňhelová / Pavlína Palmovská
RONNETTE: Jana Ondrušková / Hana Vašáková
MUSHNIK: Zdeněk Rumpík
AUDREY: Martina Sikorová
SEYMOUR: Petr Borovec
ORIN, BERNSTEIN, SNIP, LUCE a ostatní: Milan Němec
AUDREY 2 – KYTKA a ŠÍLENÝ PACIENT: Tomáš Lněnička
LOUTKOVODIČ: Michal Lavrovič

Premiéry 28 a 29. dubna ve Východočeském divadle Pardubice

Kvítek z horrroru, VCD Pardubice, foto: Jan Faukner