Kdo z českých diváků by neznal legendární filmový muzikál Noc na Karlštejně hudebního skladatele Karla Svobody se spoustou známých evergreenů! Původní stejnojmennou hru napsal Jaroslav Vrchlický v roce 1883 ve věku 29 let. Ač mlád, dovedl velmi dobře pochopit vztah staršího krále Karla IV. k mladičké manželce. Hra byla poprvé uvedena o rok později v roce 1884 v Královském národním divadle v Praze a od té doby se udržela na repertoáru českých divadel bez větších přestávek. Režisér Zdeněk Podskalský natočil na začátku sedmdesátých let roztomilou hudební komedii, čerpající z této původní hry. K obrovskému úspěchu tohoto filmu přispělo hvězdné obsazení a krásné melodie tehdy začínajícího skladatele Karla Svobody, které se samy o sobě staly často hranými hity. Následně vznikla divadelní adaptace muzikálu, do které k původním písním připsal Karel Svoboda další tři. Tato jevištní podoba zazněla poprvé v roce 2004 v nastudování Hudebního divadla v Karlíně v prostorách nádvoří Nosticova paláce. Pro velký úspěch se muzikál následně přesunul přímo do HdK, kde se hraje do současnosti. Dnes tato kultovní hudební komedie poprvé zazní na scéně Divadla Jiřího Myrona v Ostravě.

Národní divadlo moravskoslezské je teprve druhou scénou, která má příležitost uvést divadelní verzi tohoto bezesporu nejznámějšího českého filmového muzikálu. Původní scénář Zdeňka Podskalského převedl do divadelní podoby jeho syn Zdeněk Podskalský ml. a kromě známých hitů, s texty Jiřího Štaidla, obsahuje tato verze i novinky, jejichž autorem je opět samozřejmě Karel Svoboda. K otextování tří nových písní si známý skladatel vybral Eduarda Krečmara.

Původní český muzikál na motivy divadelní hry Jaroslava Vrchlického se odehrává za doby vlády českého krále a císaře římského Karla IV. a vypráví o lásce zkušeného panovníka k mladičké Alžbětě (Elišce) Pomořanské. Hrad Karlštejn, který dal Karel IV. vybudovat jako místo rozjímání a uchovávání svatých ostatků, však nesmí znesvětit ženská přítomnost, dokonce ani ta královnina. To by však nebyly ženy ženami, aby si nenašly cestu do srdce Karlštejna za muži, které milují, a to i přes nejpřísnější zákaz císařův. Zvláště je-li jejich pohnutkou stesk, láska a starostlivost. A tak jedné noci Karlštejn poprvé zažije zázrak políbení. Od těch dob, jak se praví, nechť ženy žijí, milují a třeba i trochu vládnou po boku mužů na Karlštejně. Stejně by v osvícených dobách příštích nikdo nevěřil, že za doby panování otce vlasti, blahé paměti, existoval zákon, který to zakazoval.

Ostravskému publiku se v roli Karla IV. představí dlouholetý člen a sólista souboru opereta/muzikál Marcel Školout. Postava jeho mladičké manželky Elišky se dočkala hned tří alternací, takže se diváci mohou postupně těšit na Hanu Fialovou, Oľgu Bezačinskou a Evu Zbrožkovou, které budou mít těžký úkol ztvárnit sotva šestnáctiletou panovnici. Tolik let totiž Elišce Pomořanské bylo, když si Karla IV. brala za manžela. Inscenaci hudebně nastudoval hudební ředitel a dirigent operety/muzikálu Karola Kevického. Režie se ujala šéfka souboru Gabriela Petráková, choreografie Kristýna Černá, kostýmy navrhla výtvarnice Lucie Loosová a autorem scény je Ondřej Zicha.

Jak tedy bude vypadat hrad Karlštejn na jevišti Divadla Jiřího Myrona? O svém pojetí scénografie inscenace Ondřej Zicha říká: „Mám rád čistou a jednoduchou scénografii. Nechtěl jsem proto žádný malovaný hrad na kopečku. Divák samozřejmě na scéně uvidí typické hradní prvky, jako jsou sloupy, vitráže nebo schody, ale hradní prostředí se mu složí samo prostřednictvím různých prvků až v celkovém obrázku.“

Karel Svoboda, Zdeněk Podskalský, Jiří Štaidl, Eduard Krečmar: NOC NA KARLŠTEJNĚ

Hudební nastudování: Karol Kevický
Režie: Gabriela Haukvicová-Petráková
Dirigent: Karol Kevický / Jakub Žídek
Choreografie: Kristýna Černá
Scéna: Ondřej Zicha
Kostýmy: Lucie Loosová
Sbormistr: Bohumil Vaňkát
Dramaturgie: Patrick Fridrichovský

Osoby a obsazení:

Karel IV.: Marcel Školout
Eliška: Oľga Bezačinská / Hana Fialová / Eva Zbrožková
Štěpán: Jan Drahovzal / Miroslav Urbánek
Petr: Václav Morys / Peter Svetlík
Arnošt z Pardubic: Pavel Liška
Ježek z Wartenberka: Libor Olma / Petr Miller
Alena: Jana Kurečková / Martina Šnytová / Silvia Soldanová
Pešek: Roman Harok / Martin Štolba / Tomáš Vzorek
Ofka: Jarmila Hašková / Petra Langerová
Jitka: Eva Nováková / Ilona Piskořová
Blanka: Martina Monczková / Eva Villámová
Správce hradu Karlík: Petr Miller / Jaroslav Rusnák
Velitel stráže: Josef Novák-Wajda / Jaroslav Rusnák
Zbrojnoš: Petr Miller / Jaroslav RusnáK

Premiéra 19. května 2011 v 18:30 na scéně Divadla Jiřího Myrona

Foto: Radovan Šťastný (snímky laskavě poskytlo NDM Ostrava)