24. března 2013 proběhl v Divadle na Vinohradech již 18. ročník vyhlašování Cen Českého divadla, jimiž odborná porota oceňuje mimopražské umělce, kteří jsou podepsáni pod nejzajímavějšími inscenacemi. V kategorii „Počin roku“ zvítězil muzikál Kvítek z horrroru, který uvedlo Městské divadlo Brno v premiéře 21. května 2011 na Hudební scéně MDB v režii Petra Gazdíka, jenž také v neděli převzal skleněnou sošku.

Kvítek z horrroru, známější pod jménem Malý krámek hrůz (Little Shop of Horrors), se na Lidickou ulici v Brně vrátil již podruhé. V roce 1990 měl československou premiéru v Divadle bratří Mrštíků v režii Pavla Doležala. Po jednadvaceti letech se tento hororový komediální muzikál vrátil v režii Petra Gazdíka, překladu Iva T. Havlů, v kostýmech Aleše Valáška, který je také autorem scény, v choreografii Lucie Holánkové a dramaturgii Kláry Latzkové. O hudební a vokální nastudování se postaral Dan Kalousek a autorem hudebního aranžmá byl Igor Vavrda. V hlavních rolích mohli a mohou diváci spatřit Lukáše Janotu nebo Jakuba Uličníka, Alenu Antalovou nebo Markétu Sedláčkovou, Zdenka Bureše nebo Miloslava Čížka a další. Hlas nebezpečné rostlině propůjčuje Dušan Vitázek.

V naší popremiérové recenzi (Vítězslav Sladký, 25. května 2011) jsme mimo jíné uvedli:

“Po velkém titulu, jakým byla Mary Poppins, se za režisérský pultík vrací režisér a zároveň přední herec MdB Petr Gazdík. A jeho návrat je impozantní, až bych nevěřil, že si právě s tímto žánrem natolik porozumí. Celou inscenaci doslova prošpikoval vtipnými nápady a gagy, aby její rychlé tempo těsně před závěrem zklidnil, až si mnohý divák říkal – je tenhle muzikál vlastně jen parodií, nebo má v sobě i jakési poselství, že nevinná náhoda se může změnit ve velmi nebezpečnou hru? A tak zatímco při hrátkách sadistického zubaře (mimochodem, oblíbené a divácky vděčné sadomasochistické hrátky pojal režisér velmi decentně a zcela náznakově), návštěvě ordinace šíleným pacientem, humorně stylizovaném porcování první oběti či frenetickém pokřiku rostliny „Žrát, žrát!“ se publikum skvěle baví, během písně Audrey, kdy se loučí se životem a touží splynout se svou jmenovkyní, masožravkou ohromných rozměrů Audrey 2, už trochu úsměv mrzne na rtech. Díváme se na brakový film, černou komedii nebo horror?…
… Městské divadlo Brno ani nenasytná masožravka nepožrala. Vzniklo tu představení neodolatelně živé, hravé a vtipné, představení, které se nachází na pomezí parodie a skutečného horroru, ale hlavně má spád a šmrnc. Vítané odlehčení před koncem sezony, která opět nabídla pestrou plejádu hudebně dramatických titulů.”

Je tedy patrné, že zmíněná soška našla svou správnou vitrínku.

Foto: Jef a Tino Kratochvilové