Po necelých čtyřech letech se do plzeňského Divadla J.K. Tyla vrátil incenátorský tým ze „sousedního“ Divadla Alfa, aby se pokusil navázat na úspěšnou inscenaci Limonádového Joea, která se na repertoáru drží od roku 2007 dodnes. Jako poslední novinku letošní sezony souboru muzikálu a operety tentokrát nastudoval režisér Tomáš Dvořák se souborem muzikálu a operety další ze slavných filmových parodií, Fantoma Morrisvillu. Příběh se odehrává při představení Bizetovy Carmen, během něhož si málo vytížený hudebník v orchestřišti čte brakový román a prožívá s jeho hrdinou, Sirem Hannibalem Morrisem, neuvěřitelná dobrodružství.

Jakkoli se zdá převod filmového příběhu z morrisvillského panství na divadelní jeviště obtížnější, než v případě přece jen populárnějšího „Limonádníka“, inscenátoři se s ním vyrovnali obdivuhodně. Režisér Dvořák ve spolupráci se scénáristou Pavlem Vašíčkem přistoupili k razantním změnám. Tou na první pohled největší je proměna anonymního hudebníka v rekvizitářku Karličku. Touto poměrně jednoduchou, avšak geniální úpravou získal režisér hned řadu výhod: Veškeré dění mohl přesunout na jeviště (aniž by tam musel stěhovat orchestr), v představitelce Karličky Stanislavě Topinkové – Fořtové našel brilantní průvodkyni dějem a bonusem je pak její proměnu v tajemnou Dámu v šedém, které patří překvapivé finále celé hry. Humor a větší dynamiku dávají představení i předtočené výstupy režiséra Carmen, které namluvil neopakovatelně Arnošt Goldflam a vtipně tak orámoval obě jednání. Protože se jedná o inscenaci muzikálového souboru, dostal tentokrát daleko větší prostor i další spolutvůrce, muzikant Vratislav Šrámek – ve filmové předloze totiž většina písní patřila padouchovi Manuelovi Diazovi (hrál jej Waldemar Matuška), zatímco zde bylo třeba rozezpívat i ostatní postavy a k původní pětici melodií Julia Kalaše jich připsat dalších pět, z nichž se mimořádně povedly zejména kuplet seržanta Scotland Yardu, romantické vyznání Clarens či tercet „Morrisvillem plíží se ponurý strach“. Přestože muzikály obvykle nabízí zhruba dvojnásobek hudebních čísel, díky vsuvkám z opery Carmen se hudební stránka Fantoma nezdá chudá.

V inscenaci bychom těžko hledali slabší složku – orchestr řízený Jiřím Petrdlíkem nebo Pavlem Kantoříkem šlape, dobové kostýmy Tomáše Kypty účinkujícím sluší a propracovaná scéna Jaroslava Milfajta, založená na posuvných deskách, poskytuje nevšední vizuální podívanou. Ocenit je potřeba také pohybovou spolupráci Jiřího Untermüllera a Antonína Procházky ml. i animaci loutek Martiny Hartmannové. Nový titul je typický kolektivním herectvím, bez zbytečného zvýrazňování mediálních hvězd, ke kterým patří Petr Vondráček, jenž coby reportér Allan Pinkerton skvěle hraje, zpívá i improvizuje na piano, a Petr Jeništa (známý z Nudy v Brně, Kuliček nebo Proměn) v úloze neodolatelného sluhy Johna. K neméně zábavným postavám patří Manuel Díaz v podání Bronislava Kotiše, decentní Hannibal Morris Jiřího Untermüllera, půvabná Clarense Soni Borkové (alt. Lucie Zvoníková) či Mabel Kateřiny Šildové (alt. Malvína Pachlová), jež stíhá muže svého srdce s urputností pověstného Scotland Yardu. Celou plejádu výborně stylizovaných postav i postaviček doplňují dva tygři, kteří se stali miláčky premiérového publika – 14. května v Komorním divadle.

Fantom Morrisvillu samozřejmě hudební náročností nemůže konkurovat „velkým muzikálům“, jako je Carousel, Chicago, Řek Zorba, Spamalot nebo připravovaná Evita. Představuje však jeden z žánrů, který na jeviště dobrého hudebního divadla patří, zejména, je-li proveden tak vkusně, vtipně a profesionálně, jako v Plzni.

PLZEŇSKÝ DENÍK ZE DNE 20.5. 2011

FANTOM MORRISVILLU

Režie: Tomáš Dvořák
Dirigent: Pavel Kantořík / Jiří Petrdlík
Scéna: Jaroslav Milfajt
Kostýmy: Tomáš Kypta
Loutky: Ivan Nesveda
Dramaturgie: Jiří Untermüler
Sbormistr: Kateřina Studentová
Asistent režie: Martin Šefl
Pohybová spolupráce: Antonín Procházka ml., Jiří Untermüler

Sir Hanibal Morris: Jiří Untermüller
Lady Clarence Hamiltonová: Soňa Borková / Lucie Zvoníková
Allan Pinkerton: Petr Vondráček
Mabel: Kateřina Šildová / Malvína Pachlová
Manuel Diaz: Bronislav Kotiš
Inspector Brumpby: Jan Kaštovský
MUDr. Flytox: Radek Štědronský Shejbal
John: Petr Jeništa
M. C. Pelham: Roman Krebs
Karlička: Stanislava Topinková Fořtová

Foto: Pavel Křivánek

1) Radek Štědroňský Shejbal (dr.Flytox), Petr Jeništa (John) a Kateřina Šildová (Mabel)
2) Petr Vondráček, Fantom a Jan Kaštovský
3) Lucie Zvoníková (Clarence) s Bronislavem Kotišem (Manuel Diaz)
4) Bronislav Kotiš krotí tygry
5) Jan Kaštovský (Brumpby), Petr Vondráček (Allan Pinkerton) a Bronislav Kotiš (Manuel Diaz)

Další informace o inscenacích DJKT Plzeň a kontakt na prodejce vstupenek naleznete zde:
DJKT Plzeň
Předprodej vstupenek DJKT Plzeň