Včerejší tiskovou konferencí byla odstartována kampaň Pomozte svému divadlu, jejímž prostřednictvím chce Asociace profesionálních divadel ČR upozornit veřejnost na dlouhodobě neřešený způsob financování našich regionálních divadel. Od 5. do 21. září se ve městech po celé České republice uskuteční představení regionálních divadel pod širým nebem. Seriál vystoupení symbolicky začíná a končí na piazzettě Národního divadla v Praze, kde se během šesti dní vystřídá přes dvacet divadelních souborů z regionů. Představení doplní vystoupení jednotlivých ředitelů divadel a významných hereckých osobností. Hlavní tváří kampaně se stal herec DJKT v Plzni Martin Stránský. Stejně jako herci přenesou divadlo do otevřeného prostoru, přináší kampaň na světlo téma financování divadel v regionech.

Hlavní cíle kampaně jsou tyto:

1. Seznámit širokou veřejnost s realitou financování oblastních scén

2. Přimět stát, aby podporoval divadla tak, jak stojí ve vládou schválené Koncepci účinnější podpory umění v létech 2007 – 2013, tedy aby příspěvek pro rok 2013 činil 150 mil. korun

3. Přimět stát, aby ve spolupráci s kraji a městy vytvořil jasný systém kooperativního financování regionálních divadel, který v současnosti neexistuje.

Petiční akce se účastní více než dvě desítky českých divadel. Veřejnost může kampaň podpořit podpisem petice. V jednotlivých městech budou v těchto dnech k dispozici podpisové archy na podporu této výzvy a divadla budou veřejně prezentovat podstatu problematiky financování divadel.

Ilustrační foto: DJKT Plzeň (předseda Asociace profesionálních divadel ČR Jan Burian)