DODO GOMBÁR SKONČIL VE ZLÍNĚ
S naším pátečním článkem částečně souvisí i zpráva, kterou právě čtete. Ředitel Městského divadla ve Zlíně odvolal z funkce uměleckého šéfa souboru Doda Gombára, který právě režíruje mimo jiné i Kudykama autorské dvojice Hapka – Horáček ve Státní opeře v Praze. Ve Zlíně například nezapomenutelným způsobem uvedl muzikál Balada pro banditu. Jak nám sdělila MgA. Hana Šmardová ze zlínského divadla, přes výrazné umělecké úspěchy této scény stojí na druhém pólu Gombárovy tříleté éry nepřesvědčivé výsledky, které v poslední době neuspokojovaly diváky ani vedení divadla. . „Nesporné kvality režijní práce Doda Gombára se promítly v zájmu některých divadelních scén v České republice – v Praze, Ústí nad Labem, Brně aj. – a tím, že jsou ze strany uměleckého šéfa upřednostněny režijní zájmy mimo domovskou scénu, způsobily vážné řídicí, organizátorské a komunikační vakuum,“ vysvětlil jeden z důvodů odvolání ředitel divadla Antonín Sobek. Dalším je údajně pak nevhodná skladba repertoáru, která v důsledku znamenala odliv předplatitelů. Repertoár by podle ředitele měl být vyváženější a k divákům vstřícnější. Novým uměleckým šéfem MDZ byl jmenován režisér, herec a dramatik Petr Veselý. Gombárovi byl nabídnut post kmenového režiséra a v nejbližších dnech se očekává jeho vyjádření.

DOBŘE PLACENÁ PROCHÁZKA
Jelikož se v souvislosti s filmovou premiérou Dobře placené procházky v některých médiích objevily spekulace, že se tato jazzová opera na scénu Národního divadla v Praze již nevrátí, obrátili jsme se přímo na vedoucí vnější komunikace operního souboru Silvii Markovou s dotazem, jak to s populární „Procházkou“ Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra do budoucna bude. Ta nám potvrdila předchozí informaci, že dílo má nyní s příchodem filmové verze pouze dočasnou repertoárovou přestávku a po jedné nebo dvou sezonách se na jeviště historické budovy ND opět vrátí. Příznivci jemného humoru 60.let se tedy nemusí obávat, že by prozatím poslední červnová repríza byla zároveň definitivní derniérou.

MIM TURBA VYSTUPOVAL V DOLNÍ LUKAVICI
Na běžně veřejnosti nepřístupném zámku v Dolní Lukavici u Přeštic, který je v soukromých rukou a prochází pozvolna postupnou rekonstrukcí, se uskutečnilo tuto sobotu velmi zajímavé divadelní představení. Jeho stěžejní osobou byl známý mim a divadelní pedagog Ctibor Turba se souborem Malý Alfred, který je sesterskou scénou divadla Alfred ve dvoře, které zmíněný umělec v minulosti založil. Věhlasný český herec zde tentokrát předvedl hudební hru Nouzový propadák, která je koláží složenou z inscenací „Archa bláznů“ a „Dr.Stivín a Mr.Turba.“ V Nouzovém propadáku nejen hraje a muzicíruje, ale i jej sám sestavil a zrežíroval. Už dříve zde Ctibor Turba se svým souborem divákům představil hru „Haydn,“ neboť tento hudební velikán na zámku v Lukavici pobýval a tvořil.

Foto:
ND Praha, Irena Vodáková – Dobře placená procházka
Městské divadlo Zlín – Balada pro banditu
Archivní foto Ctibora Turby