Slovenská kultura se stále v Česku těší velké oblibě. Přijměte tedy naše malé pozvání na výlet do letní Bratislavy, kde právě zítra začíná významný open air festival “Viva Musica!”. Během jednoho týdne se pod bratislavským nebem (a hradem) vystřídá řada vynikajících umělců, oblíbených i u nás. Bude to například mladá a půvabná slovenská sopranistka Adriana Kučerová, hudební skladatel Oskar Rózsa, kvarteto francouzských saxofonistů Les Désaxés, ale také Jana Kirschner, která vystoupí v doprovodu velkého symfonického orchestru.

Program festivalu:
24. července 20:30 – Under my spell, Hlavní náměstí
25. července 20:00 – Jazzový Louskáček, Hlavní náměstí
26. července 20:00 – Piano revue, nádvoří Primaciálního paláce
27. července 20:00 – Sax Machine, nádvoří Primaciálního paláce
28. července 20:00 – Csillagok, Csillagok, nádvoří Primaciálního paláce
29. července 20:00 – Elly Paspala, nádvoří Primaciálního paláce
30. července 20:00 – Jana Kirschner a Symphony session, Hlavní náměstí
31. července 20:00 – Viva opera!, Hlavní náměstí

My se samozřejmě soustředíme na akce, které nejvíce souvisí s hudebním divadlem. Festival otevře slavnostní premiéra Under my spell, což je dechberoucí kantáta pro soprán, chlapecký sbor, ansámbl perkusí a velký symfonický orchestr, kterou přímo pro mladou, ale dnes již světoznámou slovenskou pěvkyni Adrianu Kučerovou, napsal hudební skladatel a dirigent Oskar Rózsa spolu s básníkem Peterem Kollárem. Celou produkci ještě ozvláštní malby Marka Ormandíka.
Pozornost si jistě zaslouží i parafráze na jeden z nejslavnějších baletů, Louskáčka P.I.Čajkovského. Ještě před jeho uvedením vytvořil sám skladatel koncertní suitu Louskáček op.71a, složenou z osmi částí. Bylo jen otázkou času, kdy tento hudební skvost upoutá pozornost džezových aranžerů. Stalo se tak v roce 1960, kdy Louskáčka pro big band upravil samotný Duke Ellington ve spolupráci s B. Strayhornem. Tato džezová skladba pro pět saxofonů, klarinety, čtyři trubky, tři trombony, bicí, kontrabas a klavír bude mít na festivalu Viva Musica slovenskou premiéru.
Samotný závěr festivalu pak bude patřit nejkrásnějším bel-cantovým áriím světového operního repertoáru, které zazní v podání sólistů opery Slovenského národního divadla.

Nejzajímavější akcí z pohledu našeho magazínu pak jistě bude hudební revue z pera autorské dvojice Jakub Nvota a Kamil Žiška, kterou jako poctu Janu Werichovi a Jiřímu Voskovcovi uvede Túlavé divadlo pod názvem Piano revue. Tato divadelní hra vznikla k 100. výročí narození obou ze slavné dvojice V+W /1905/ na popud producenta Juraje Weisse. Původně počítal, že by se mohlo jednat o velkolepý česko-slovenský projekt, kterého by se na základě původní Vest pocket revue ujal Jiří Suchý s Milanem Lasicou. Tato myšlenka nakonec ztroskotala na plném kalendáři obou umělců a proto se myšlenky ujala zmíněná dvojice Nvota-Žiška. Divadelní hra Piano revue připomíná slavnou éru Osvobozeného divadla, díky němuž se na území Čech a Slovenska poprvé zrodil humor, jenž měl svoji hloubku a pravdu, kterou přímo elektrizoval tehdejší publikum. Osvobozené divadlo bylo autentickou výpovědí své doby a reflektovalo aktuální situaci nenapodobitelnou kabaretní formou. Sluší se připomenout, že dvojice V+W autorsky upravila také první americký muzikál uvedený v Praze, slavný Divotvorný hrnec.
Piano revue nečerpá přímo z textů Voskovce a Wericha, ale je jimi inspirovaná, takže její humor je moderní a tedy aktuální výpovědí o nás a naší době. Vypráví příběh od vzniku Osvobozeného divadla až k vynucenému odchodu jeho hlavních protagonistů do USA. Ocitneme se ve světě zázračných melodií Jaroslava Ježka a originálních písní V+W, které v nových aranžích Juraje Bartoše nahrál orchestr Bratislava Hot Serenaders. Piano revue získala Cenu Literárního fondu za scénář v roce 2005, cenu diváků na festivalu Kopřiva 06 a s velkým úspěchem s ní slovenští umělci hostovali v Divadle Járy Cimrmana a v Semaforu. Hra byla rovněž natočena Slovenským rozhlasem a uvedena na Silvestra v roce 2006 v hlavním vysílacím čase.

PIANO REVUE – divadelně hudební revue
Námět a scénář: Jakub Nvota
Dramaturgie: Tomáš Janovic
Scéna: Jozef Ciller
Kostýmy: Nataša Janíková
Choreografie: Šárka Ondrišová
Režie: Juraj Nvota
Produkce: Juraj Weiss

Hrají a zpívají: Jakub Nvota, Lucia Hurajová, Jozef Kapec, Kamil Mikulčík, Štefan Richtarek a taneční company

Foto: Jozef Uhliarik a autor článku