Plzeňská filharmonie
zdroj Plzeňská filharmonie

Pocta plzeňským rodákům

Pořad Pocta plzeňským rodákům aneb Místo narození Plzeň připravila na středu 8. února do Měšťanské besedy na 19.hodinu Plzeňská filharmonie. Charakterizuje jej jako „populárně zábavný“ a pod taktovkou šéfdirigenta filharmoniků Chuheie Iwasakiho zazní melodie z filmů, filmových seriálů či divadelních představení spojených s vybranými osobnosti, jež pocházejí ze západočeské metropole. Diváky čeká nejen hudební výlet do oblíbené filmografie, ale mají je pobavit i vzpomínky na jednotlivé osobnosti a historky z jejich uměleckého a soukromého života. Autory pořadu jsou scénárista Martin Pášma a hudební skladatel Tomáš Ille. Z několika stovek významných plzeňských rodáků vybrali tvůrci necelou desítku osobnostní vesměs spjatých s divadlem či filmovým plátnem. Zahrnuti do výběru jsou Jiří Suchý a Miroslav Horníček, Karel Gott a Rudolf Cortés, herci a herečky Růžena Šlemrová, Marie Rosůlková, Jindřich Plachta, Blanka Bohdanová. Ale také Josef Větrovec nechvalně známý jako významný exponent totalitního komunistického režimu. V pořadu bude krátce zmíněn i designér Ladislav Suttnar a cestovatel Miroslav Zikmund.

Karel Gott, Miroslav Horníček, Jiří Suchý a Josef Větrovec

Všechny rodáky jsme vybrali s ohledem na nějaké jejich nedávné či blížící se výročí,“ říká ohledně výběru scénárista Martin Pášma. „Vedle krátkého komentáře k osobě každého z nich bude uvedena krátká scénka ilustrující jistou epizodu z jejich života a zahrána skladba související s jejich kariérou ,“ konstatuje.  Josef Větrovec však jako člen souboru činohry Divadla J. K. Tyla v Plzni vedl v době plzeňských bouří proti měnové reformě v červnu 1953 prorežimní propagandistický průvod městem namířený proti demonstrujícím a je zodpovědný za stržení a devastaci historického pomníku T. G. Masaryka. Právě Větrovec hodil smyčku na krk sochy prvního prezidenta Československa, aby mohl být jeho pomník zničen. Větrovcovu minulost vnímají autoři pořadu Martin Pášma a Tomáš Ille jako problém. Nicméně z osobností vybraných pro tento populárně zábavný koncert, který má být poctou plzeňským rodákům, jej vyčlenit nechtěli. „Jako dramaturgové jsme byli postaveni před volbu: pana Větrovce ignorovat, nebo jej do programu zařadit s patřičným komentářem. Jeho silné prorežimní působení (zejména v 50. letech) samozřejmě je problémem. Zvolili jsme druhou možnost, neboť máme zato, že se o minulosti nemá mlčet. Proto pan Větrovec v programu zůstal, ovšem jeho působení bude okomentováno se snahou o objektivitu,“ okomentoval rozhodnutí Martin Pášma.

Známé melodie

Ve vzpomínkovém koncertu K poctě plzeňským rodákům“ zazní kromě Tmavomodrého světa například i Nebe na zemi, Je nebezpečné dotýkat se hvězd, In the Mood, Bugatti Step či Škoda lásky a rovněž melodie z oblíbeného seriálu Chalupáři, v němž Josef Větrovec hrál. Martin Pášma věří, že tento pořad bude úspěšný a v následujících sezónách se dočká pokračování.