Ilustrační foto: Plzeňská filharmonie

Chybí vám ´obyčejné´ zpívání? Chybí vám lidové písničky, které jste si zpívali jako děti a které jste slýchali od svých rodičů a prarodičů? Chcete, aby je znovu slyšely vaše děti, aby se je naučily a měly je rády? Pak přesně pro vás je tu pořad Zpívání s Plzeňskou filharmonií aneb Vlastivědný písničkopis, který pro nejmenší posluchače připravila v rámci abonentní skupiny D Plzeňská filharmonie. Autorem dobře koncipovaného scénáře, který zapojuje do pořadu i dětské publikum a přímo se na ně obrací, je Martin Pášma, autorem zdařilého hudebního aranžmá Tomáš Ille.

Pořad provádí malé posluchače lidovou hudbou a našimi regiony. Přesvědčí je, že naše republika není velká, ale je velmi rozmanitá a stejně tak rozmanitá je i její hudba. A že jak svérázné jsou naše regiony, tak svérázná je i jejich hudba. Děti se společně a zábavnou formou mohou naučit písničky z různých koutů Čech a Moravy, seznámí se díky lidovým písním i s nářečími. Řadu písniček děti jistě znají a prostřednictvím Písničkopisu poznají jiné. Díky šarmu a příjemnému vystupování zkušených moderátorů – operní pěvkyně a moderátorky Martiny Kociánové a herce Svatopluka Schullera do světa lidových písní proniknou zcela nenásilně a samozřejmě. Oba protagonisté pořadu dokáží výborně reagovat na publikum, na děti i dospělé a navázat s ním přirozený kontakt. Děti dostanou navíc do ruky zpěvníčky s texty většiny písniček, které v rámci koncertu zazní. Je to vítaná pomůcka pro ty, které písničky neznají. Zpívá se nejen s klavírem, ale s Plzeňskou filharmonií, kterou řídí Tomáš Brauner.

Na závěr koncertu zažijí opravdový svátek – s orchestrem všichni zazpívají českou hymnu. Hymna je do celku zapojena zcela nenásilně, vesele, bez patosu, ale se samozřejmou důstojností. Celek tak dostává zvláštní ráz a působivou atmosféru zcela přirozeného vědomí národní sounáležitosti a zdravé hrdosti. A mezi účastníky koncertu se potvrzuje zvláštní hudební pouto, které vznikalo od jeho okamžiků.

Že tento pořad padl do noty malým i velkým, bylo zcela zřejmé. Zpívaly děti, zpívali dospělí. S radostí, s uvolněním a se zjevným potěšením.