Do takzvaných ´zlatých časů operety,´ tedy do druhé poloviny 19. století, se můžete vydat ve čtvrtek 4. března na koncertě s názvem Zlatý věk operety, který se koná ve studiu plzeňského rozhlasu v rámci prestižního festivalu Smetanovské dny, jehož 35. ročník probíhá právě v západočeské metropoli. Koncert prostřednictvím hudebních čísel, písní a duetů mapuje operetní produkci této doby v západočeské metropoli a díky průvodnímu slovu a krátkým mluveným vstupům předcházejícím jednotlivá čísla se dozvíte i zajímavosti vztahující se k tomuto období, provádění operet v Čechách a především v Plzni. Koncepce programu i jeho dramaturgie se vztahuje k tématu letošních Smetanovských dnů. A tím je loajalita? Rakušané, Němci, Češi v české kultuře 19. století.

Jako sólisté se představí přední členové opery Divadla J. K. Tyla v Plzni – sopranistka Radka Sehnoutková, barytonista Dalibor Tolaš a člen opery Národního divadla v Praze Jaroslav Březina. Na programu zazní díla zakladatele operety J. Offenbacha i dalších francouzských operetních tvůrců – Hervého a Charlese Lecocqa. Dále se můžete těšit na melodie z díla Franze von Suppé, Karla Millöckera, Carla Zellera, Richarda Heubergera a Johanna Strausse. Z díla tohoto krále valčíků zazní hned několik ukázek. Celý blok bude věnován Cikánskému baronovi, další melodie zazní z jeho Noci v Benátkách a z Netopýra. Závěr koncertu patří českému operetnímu skladateli, světově proslulému Oskaru Nedbalovi. Jeho Polská krev měla českou premiéru právě v Plzni. Stranou nezůstane ani Nedbalovo Vinobraní. Program připravil a s pěvci nastudoval významný český dirigent Ivan Pařík, který je jedním ze zakladatelů festivalu Smetanovské dny. Na koncertě bude pěvce také doprovázet na klavír. Průvodní slovo obstará publicistka a novinářka Gabriela Špalková.

Opereta to neměla v Čechách v 19. století snadné, naše kulturní obec ji považovala za nedůstojné zboží, neboť jejím hlavním cílem byla původní česká opera a velká, závažná témata. Ale publikum operetu chtělo a nový žánr, který na světová jeviště po premiéře Offenbachova Orfea v podsvětí doslova vtrhl, měl u nás i takového zastánce, jakým byl Jan Neruda. Nejen o tomto aspektu, ale i mnohé další zajímavosti se návštěvníci koncertu dozvědí. A především budou poslouchat krásnou operetní hudbu a jistě je potěší nejen pěvecký, ale i herecký projev renomovaných sólistů. Koncert začíná ve studiu Českého rozhlasu v Plzni v 19 hodin.

Ilustrační foto: Pavel Křivánek (DJKT Plzeň, Polská krev, Dalibor Tolaš a Radka Sehnoutková), logo SD 2015