Kdo z ústředních postav bestiálně vraždí londýnské prostitutky? Tajemství Jacka Rozparovače sice nebylo dodnes historicky spolehlivě dořešeno, ovšem rozplést letitý příběh s detektivní zápletkou se pokusí společně s diváky už zítra na scéně pražské Hybernie tvůrci a inscenátoři českého autorského muzikálu Přízrak Londýna.

V srdci pochmurné a bezútěšné londýnské čtvrti Whitechapel zavraždil neznámý útočník jednu z místních prostitutek. Za zločin je zatčen drsný řezník Chuck, který oběť v předvečer vraždy surově zbil. V té samé době přichází do Whitechapelu také dva mladící z bohatého londýnského West Endu hledat dobrodružství, každý však jiného druhu: zatímco samolibý Sean si chce se zdejšími ženami především užívat, citlivý Henry maluje jejich portréty a akty. Oběma se zalíbí krásná švadlenka Evelyn, kterou nad ránem náhodou potkají v jedné z potemnělých uliček. Právě její sestra Annie se ale stává druhou obětí tajemného vraha, který její tělo při svém zuřivém činu příšerně zohaví. Děsuplných vražd si začínají všímat i novináři, kteří v senzačních popisech okolností obludných činů vidí šanci lépe prodat své bulvární plátky. Londýnem se šíří strach. Situací kolem ohavných vražd a doprovázejícího mediálního skandálu jsou znepokojeni nejen policejní vyšetřovatelé a ředitel Scotland Yardu, ale také vláda i sama královna Viktorie. Počet brutálně zavražděných a znetvořených prostitutek se neustále zvyšuje, napětí a nervozita stoupá. Kdo je ale oním záhadným vrahem s přezdívkou Jack Rozparovač? Řezník Chuck, senzacechtivý novinář, nevrlý doktor, podivínský dědek, úlisný pasák, Sean a Henry nebo snad někdo jiný?

Světová premiéra muzikálu hudebního skladatele Radima Smetany, textaře Michaela Prostějovského a libretistů Pavla Bára a Lumíra Olšovského, který je zároveň režisérem inscenace, se uskutečnila pod původním názvem Fantom Londýna 16. května 2013 v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, kde nové dílo zaznamenalo pochvalné kritiky i velký divácký zájem. Na repertoáru je dodnes. Někteří ostravští herci proto vystoupí i v pražské verzi muzikálu, která bude mít premiéru už zítra v Divadle Hybernia. Diváci se tak mohou těšit nejen na osvědčené hvězdy pražské muzikálové scény, ale také na mediálně méně známé, avšak vynikající interprety. Ve vůbec první muzikálové roli pak vystoupí manželka Karla Gotta Ivana.

Radim Smetana, Michael Prostějovský, Lumír Olšovský, Pavel Bár: PŘÍZRAK LONDÝNA

Režie: Lumír Olšovský
Choreografie: Carli Jefferson
Scéna: Ondřej Zicha
Kostýmy: Kateřina Bláhová

Osoby a obsazení:

EVELYN: Michaela Nosková / Martina Šnytová
STARÁ: Hana Seidlová / Olga Želenská
BETTY: Monika Absolonová / Hana Fialová / Vanda Károlyi
ANNIE: Lada Bělašková / Radka Pavlovčinová
JANE: Ivana Gottová / Vanda Károlyi
KITTY: Barbara Chybová / Eliška Ochmanová
ŠKAREDÁ: Michaela Dolinová / Kateřina Petrová
TLUSTÁ: Eliška Nezvalová / Renata Podlipská
MATKA: Dita Hořínková / Jana Musilová
KRÁLOVNA VIKTORIE: Ilona Csáková / Athina Langoská

SEAN : Ondřej Bábor / Jan Kopečný
HENRY: Lukáš Adam / Jan Cina
KOMISAŘ HUDGENS: Marek Holý / David Uličník
DĚDEK: Miloslav Mejzlík / Ivan Vyskočil
NEZNÁMÝ: Lukáš Langmajer / Lumír Olšovský
ŘEZNÍK AARON KOSMINSKI: Pavel Nečas / Martin Šemík
DOKTOR ADAMS : Petr Dopita / Oldřich Kříž
KLUK: Miloslav Frýdl / Mikuláš Matoušek
MALÁ : Natálie Grossová / Tereza Neradová

Premiéra 11. března 2015 v Divadle Hybernia

Materiály k tomuto článku poskytla agentura Musical – media

Foto: Martin J. Polák

Vstupenky na zmiňované představení můžete zakoupit zde.Ticketportal