Řada zajímavých osobností se objevila v obsazení klasické operety Polská krev, kterou nastuduje a uvede soubor Hudebního divadla v Karlíně hned na počátku příští divadelní sezony, v polovině září. Přestože se jedná povětšinou o renomované umělce, někteří z nich nemusí být známí v muzikálových kruzích. Proto vám je v naší operetní vizitce představujeme. Předpokládáme, že zpěváci Tomáš Bartůněk, Marián Vojtko, Aleš Briscein, Jan Ježek nebo operetní subreta Pavla Břínková jsou našim čtenářům tak notoricky známí, že jejich představování by bylo nošením dříví do lesa.

VRATISLAV KŘÍŽ – statkář Zaremba
Barytonista Vratislav Kříž patří již po dvě desetiletí mezi přední sólisty Národního divadla v Praze. Pelhřimovský rodák vystudoval zpěv na pražské konzervatoři a své první angažmá nalezl v opeře Státního divadla v Ústí nad Labem, kde strávil čtyři roky. V roce 1987 oslavil třicetiny a přešel do opery naší „zlaté kapličky.“ Zde vytvořil řadu stěžejních rolí světového repertoáru, kterými jsou například Escamillo /Carmen/, Posa /Don Carlos/, Marcello /Bohéma/, Enrico /Lucia di Lammermoor/, Almaviva /Figarova svatba/ či titulní postavy z Mozartova Dona Giovanniho a Čajkovského Evžena Oněgina. Zvláštní pozornost věnuje českým operám s důrazem na smetanovský repertoár. V současné době zpívá Přemysla v Libuši, Kalinu v Tajemství, Tomeše v Hubičce, ale také Stárka v Janáčkově Její pastorkyni.
Vratislav Kříž hostuje i ve Státní opeře Praha a v letech 1999-2001 vystupoval v Teatro di Lirico v Cagliari na Sardinii. Zúčastnil se také několika turné ND po Japonsku.
Do operetního světa již nahlédl – v roce 1991 se podílel na televizním zpracování francouzské operety Giroflé-Giroflá Charlese Lecocqa.

LIANA SASS – Helena
Sympatická blondýnka se hudbě věnuje již od dětství, nejprve hrála na klavír a varhany, později přidala zpěv. V roce 1996 byla přijata na Pěveckou konzervatoř Praha a ještě jako studentka se stala členkou operního souboru ND Praha. V roce 2001 přijala angažmá v Divadle F.X.Šaldy v Liberci, kde debutovala náročnou titulní rolí Violetty ve Verdiho Traviatě. V Národním divadle v Praze nastudovala úlohu Jitky v Daliborovi a vystoupila zde také jako Bystrouška. V Brně excelovala v titulní roli Flotowovy Marty. Významná jsou i její pravidelná koncertní turné po hudebně významných místech Evropy i Asie. Spolupracuje také s pražskou Operou Mozart, vídeňskou Opera Piccola, Pražským filharmonickým sborem nebo Plzeňskou filharmonií. V současné době se věnuje především koncertní činnosti.

MARTIN SLAVÍK – Bolo
MgA. Martin Slavík patří k mladé české pěvecké generaci. Jeho umělecká dráha je prozatím spojována především se Slezským divadlem v Opavě, kde vytvořil několik rolí v operetních i muzikálových titulech. V režii Oldřicha Kříže zpívá například Egona v operetě Bratránek z Batávie, Jana Andělová – Pletichová jej obsadila do role Paddyho Blueffa v Piskáčkově komedii Tulák, hrál a zpíval také v muzikálu Hello, Dolly. Velkou příležitostí pro něj byla i pěvecky náročná hlavní role Vévody z Urbina v Straussově Noci v Benátkách.
Věnuje se též pedagogické činnosti a nabízí výuku klasického, muzikálového a rockového zpěvu. Od účinkování v Polské krvi v HDK si slibuje další příležitosti na pražské divadelní scéně. Mezi zajímavosti jistě patří, že pracuje také pro módní salon Lilli, jenž provozuje výtvarnice, návrhářka a violistka Lidka Limpouchová.

BRONISLAV KOTIŠ – Popiel
Sólista Bronislav Kotiš patří už jedenáct sezon mezi opory plzeňského muzikálového a operetního souboru. Vystudoval hudebně dramatický obor na Statní konzervatoři v Praze a své první angažmá získal v legendárním Semaforu, kde vystupoval v inscenacích Pět strun a poslední štace, Kytice I a II, Nižni Novgorod a V hlavní roli Písnička. V roce 1998 přichází do Plzně a představuje se hned jako Jánošík v muzikálu Na skle malované. Úspěch mu přináší i další postava – Raul v Procházkově adaptaci hudební komedie Holka nebo kluk. Z obrovského množství dalších úloh můžeme vybírat jen namátkou – Nick Arnstein /Funny Girl/, Eda /Šakalí léta/, Higgins /My Fair Lady/, Cliff Bradshaw /Kabaret/, Celestin /Mamzelle Nitouche/, Cervantes /Muž z kraje La Macha/, Bálú /Kniha džungle/… S velkou chutí si zazpíval i Krále pirátů v české premiéře Pirátů z Penzance a nyní doslova září v roli právníka Billyho Flynna v muzikálu Chicago. Často podniká výlety do žánru činohry – hrál například lorda Greye v Richardovi III. nebo Pavla v náročném klubovém představení Akvabely. V Praze již hostoval v divadlech Viola, ABC, Na zábradlí a ve Spirále zpíval apoštola Petra v nezapomenutelném nastudování muzikálu Jesus Christ Superstar.

ANDREA KALIVODOVÁ –Wanda
Mezzosopranistka Andrea Kalivodová se narodila v Kroměříži. Vystudovala konzervatoř v Brně a pražskou HAMU. Zúčastnila se mnoha soutěží – v roce 2001 získala v Londýně první cenu nadace Emy Destinnové a byla pozvána na koncert mladých pěvců do londýnské Covent Garden, stala se semifinalistkou Belvedere ve Vídni. V květnu 2000 zvítězila na mezinárodní pěvecké soutěži v Českých Budějovicích, v roce 2003 se stala držitelkou třetí ceny mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech v písňovém oboru.
Od roku 2003 je sólistkou Státní opery Praha, kde zpívá kupříkladu Carmen, Fenenu z Nabucca, Maddalenu z Rigoletta, Suzuki v Madama Butterfly, Ježibabu v Rusalce a další významné role. Svět operety pro ní není neznámou – vystupuje totiž také v nedávno odpremiérovaném scénickém pásmu Vivat opereta. Pravidelně koncertuje v Evropě, několikrát také navštívila Japonsko, Koreu a USA. V roce 2005 se zúčastnila evropského turné hvězd k 60. výročí konce druhé světové války (Bozarský palác v Bruselu, Kremelský koncertní palác v Moskvě). Spolupracuje s dirigenty jako je mj. Gaspar Zehndler, Enrico Dovico, Hilary Griffiths, Fabio Luisi a další. Kromě opery se věnuje i muzikálové tvorbě.

Foto: Vítězslav Sladký (účinkující při tiskové konferenci), HdK (Andrea Kalivodová a Marián Vojtko) a divadelní plakát

CHYSTÁME PRO VÁS KRÁTKÉ ROZHOVORY S BRONISLAVEM KOTIŠEM, MARTINEM SLAVÍKEM A JIŘÍM RAJNIŠEM ml.