Pražské Divadlo Hybernia, jmenovitě jeho hlavní současná producentka Ema Krahulíková, poodhalila svoje další plány. Počátkem března, tedy v předjaří příštího roku, zde bude mít premiéru muzikál Přízrak Londýna. Ema Krahulíková v Hybernii uvedla doposud Mary Poppins, Zora, Lucrecii Borgiu a letos Marii Antoinetu. Následuje tedy další původní autorský muzikál, v němž každá postava může být vrahem.

Jde o další variantu příběhu pověstného Jacka Rozparovače a diváci budou svědky jeho vraždění v prostředí viktoriánského Londýna konce 19. století. Autorsky jsou pod ním podepsáni skladatel Radim Smetana, textař Michael Prostějovský a libretisté Pavel Bár a Lumír Olšovský, který jej bude zároveň režírovat. Muzikál je již třetí sezónu úspěšně uváděn v ostravském Národním divadle moravskoslezském, kde měl premiéru v květnu 2012 a pro které byl původně napsán pod názvem Fantom Londýna. Pro pražské uvedení byl tedy u názvu zvolen ryze český ekvivalent slova Fantom.

Hlavní role budou v Divadle Hybernia alternovány ve dvojím obsazení. Jedno tvoří původní ostravské, tedy Martina Šnytová, Hana Fialová, Lukáš Adam a Ondřej Bábor, druhé pak herci z Prahy, konkrétně Michaela Nosková, Monika Absolonová, Jan Cina a Jan Kopečný. Kromě nich diváci spatří Ilonu Csákovou, Hanu Křížkovou, Michaelu Dolinovou, Lukáše Langmajera, Lumíra Olšovského, Marka Holého, Romana Říčaře a další známé hvězdy.

Jack Rozparovač je historickou postavou, je však o něm známo pouze to, kdy vraždil, kde vraždil a koho vraždil. Nikoliv ale kým byl a co bylo motivem jeho bestiálních činů. Takže všechna dosavadní díla, jak literární, filmová, tak i muzikálová, byla vždy autorskou fikcí toho kterého autora. A tak i v muzikálu Přízrak Londýna spatří diváci zcela nového Jacka Rozparovače, se zcela jinými motivy a pohnutkami vražd, než doposud.

Poprvé zazní muzikál Přízrak Londýna v Divadle Hybernia 4. března 2015, slavnostní premiéra se koná 11. března.

Článek byl napsán ve spolupráci s agenturou Musical media.

Foto: Martin J. Polák

Vstupenky na zmiňované představení můžete zakoupit zde.Ticketportal