Svůj první muzikál s názvem “Já, Francois Villon” připravuje pražské Divadlo Na Jezerce. Premiéru, která se uskuteční u příležitosti 10. výročí založení Divadelní společnosti Jana Hrušínského, bude mít tato původní, česká novinka 22. března.

Podobá se víc život básni nebo báseň životu? Na tuto otázku odpovídá poslední společné dílo Jiřího Hubače a básníka a textaře Pavla Vrby. Komorní muzikál, inscenovaný jako sen v horečce, doplnil šansonově laděnou hudbou skladatel Ondřej Brzobohatý. Režie se ujal Radek Balaš, autorem scény je profesor Jozef Ciller, kostýmy vytvořila Jana Zbořilová. Titulní roli francouzského básníka ztělesňuje mladý herec a zpěvák Martin Písařík, Kateřinu, hlavní ženskou roli, hraje a zpívá Petra Vraspírová, talentovaná sólistka souboru muzikálu a operety plzeňského Divadla J.K. Tyla.

„Muzikál děláme na Jezerce poprvé a je to nejen náročná, ale i krásná a vzrušující zkušenost. Mám radost z nápadité režie a choreografie Radka Balaše, z energie, kterou do hry vkládají všichni herci a která už na zkouškách pulsuje mezi jevištěm a hledištěm. Divadlo investovalo do rozšíření zvukové aparatury, aby hudba Ondřeje Brzobohatého dostala, co jí náleží, herce jsme vybavili posledními modely mikroportů Sennheiser,“ říká principál „Jezerky“ Jan Hrušínský a dodává, že rozšířen byl i světelný park DNJ.

Dílo je věnováno nedávno zesnulým – dramatikovi Jiřímu Hubačovi a textaři Pavlu Vrbovi, kteří se na jeho vzniku podíleli. Oba autoři, kteří nás v loňském roce opustili, se bohužel premiéry, na kterou se tolik těšili, nedočkali. Proto se divadlo rozhodlo inscenaci věnovat jejich památce.

Martin Písařík o své roli básníka Villona říká: „Je to bohem políbené dítě, student, rošťák, kterému se splašil kůň a řítí se směrem k šibenici. Není možné s ním nesympatizovat. Nepláče. Vysmívá se a ironizuje až k slzám, ale úsměv, i když je hořký, je jeho štítem.“ Představitele hlavního hrdiny muzikálu spojuje s postavou, kterou ztělesňuje, i to, že se sám věnuje poezii. „Kdokoliv kdy psal básně, musel se s Villonem potkat a mě samotného velmi inspiruje, kdykoliv si něco od něj přečtu,“ dodává Martin Písařík.

V muzikálu dále hrají: Jana Malá, Petr Kostka, Petr Vacek, Tomáš Petřík, Peter Strenáčik, Ondřej Černý a Tomáš Vaněk.

Foto: Ivan Kahun (snímky laskavě poskytlo Divadlo Na Jezerce)

1, 3) Martin Písařík a Petra Vraspírová
2) Jana Malá a Petr Kostka