Divadlo J.K. Tyla v Plzni uvedlo v sobotu 5. prosince na scéně Komorního divadla divadelní verzi populárního filmového muzikálu Dáma na kolejích. Ten zůstal v paměti diváků po několik desetiletí nejen kvůli nestárnoucím písničkám, ale také díky Jiřině Bohdalové v titulní roli. Málokdo však ví, že jeho natočení předcházelo uvedení jevištní verze v brněnské Redutě v roce 1966, posléze se muzikál hrál také v Praze, Zlíně a Českém Těšíně. Jako jeden z nemnoha českých muzikálů si našel cestu na zahraniční scénu, a to do tehdejší NDR.

V Plzni se známé látky chopil mladý inscenátorský tým v čele s dramaturgem Patrickem Fridrichovským, režisérem Luborem Cukrem a choreografkou Lindou Fikar Stránskou, která alternuje i jednu z hlavních ženských rolí, Kateřinu Wimrovou. O vizuálně přitažlivou multimediální scénu se postaral stále populárnější zpívající scénograf Jan Kříž, kostýmy navrhla Marie Marková. Muzikál dostal podtitul „Po čem ženy doopravdy touží“.

Vratislav Blažek, Ladislav Rychman, Jiří Malásek, Jiří Bažant, Vlastimil Hála: DÁMA NA KOLEJÍCH

Inscenační úprava: Patrick Fridrichovský a Lubor Cukr
Režie: Lubor Cukr
Dirigent: Pavel Kantořík
Choreografie: Linda Fikar Stránská
Scéna: Jan Kříž
Kostýmy: Marie Marková
Dramaturgie: Patrick Fridrichovsky a Jiří Untermüller
Sbormistr: Kateřina Studentová

V premiérovém obsazení v hlavních rolích vystoupili jak dobře známé tváře domácího souboru, tak populární osobnosti pražské muzikálové scény: Marika Procházková (Marie Kučerová), Radek Štědronský – Shejbal (Václav Kučera), Radim Schwab (Bedřich Wimr), Lucie Zvoníková (Kateřina Wimrová), Jiří Untermüller (taxikář Štorkán) a Roman Krebs (Revizor Marek).

Dramaturg Patrick Fridrichovský vysvětluje, v čem se nová inscenační úprava liší od známé filmové komedie:
„Ústřední téma muzikálu spatřujeme především v touze autorů vymanit ženskou hrdinku z konvencí a předsudků, kterými je obklopena. Zároveň se Marie snaží naplnit svá tajná přání, které jí neumožňuje práce řidičky tramvaje. Dnes a denně je však konfrontována s ostatními ženami, kterým se chce přirozeně vyrovnat v kráse a zájmu mužů. Jako každá žena však musí také plnit svojí životní roli matky, kterou ani dnes nelze při nejlepší vůli nahradit. To vše je jí takřka svaté v zájmu rodinného štěstí, které však jediným pohledem na nevěru svého muže ujíždí pryč. Jedinou záchranu vidí v cestě mimo zajeté koleje svého dosavadního a nudného života.
Ve scénickém ztvárnění bychom rádi toto dílo přenesli do současného světa módních salonů a titulních stránek obrázkových časopisů – tedy prvků, které může divák velmi dobře rozeznávat ve svém vlastním světě. Každý den je zahlcen příběhy hvězd a hvězdiček, které se milují a nenávidí na stránkách bulvárních komedii. Bohatí a úspěšní muži si berou své milenky, které jsou atraktivnější než jejich ženy. I když to divák vnímá jako něco nevšedního a je to svět který ho láká a připadá mu atraktivní, vůbec si neuvědomuje, že za pozlátkem je každodenní realita, ne nepodobná té jeho.“

RECENZI NOVÉ INSCENACE DÁMA NA KOLEJÍCH SAMOZŘEJMĚ NAJDETE V NAŠEM MAGAZÍNU POTÉ, CO VYJDE NA STRÁNKÁCH PLZEŇSKÉHO DENÍKU.

Foto: Pavel Křivánek
1) Marika Procházková a company
2) Sedící Marika Procházková a boxující Ladislav Spilka
3) Marika Procházková společně s Jiřím Untermüllerem

Další informace o inscenacích DJKT Plzeň a kontakt na prodejce vstupenek naleznete zde:
DJKT Plzeň
Předprodej vstupenek DJKT Plzeň