Právě dnes měla v liberecké Tipsport aréně zaznít úplně naposledy koncertní verze legendárního pražského nastudování světového muzikálu Jesus Christ Superstar A.L.Webbera a Tima Rice v přebásnění českého textaře Michaela Prostějovského a s původními představiteli v hlavních rolích.
Zasáhl však osud – Kamila Střihavku, který se stal doslova ikonou českého nastudování a úloha Ježíše jej rázem vynesla na vrchol muzikálového nebe, trápí od neděle akutní zánět hrtanu a hlasivek, takže bylo nutné hledat nový termín představení, protože produkci záhy vyprší provozovací práva. Termín byl nakonec stanoven na úterý 29. prosince. Vstupenky na jedinečný koncert zůstávají v platnosti. Většina lístků je již rozebraná, v prodeji zbylo jen několik desítek posledních vstupenek v nejnižší cenové relaci za 690 korun. Lepší místa stála až 1490 korun.

Muzikáloví fanoušci si musejí tedy na poslední koncertní uvedení muzikálu Jesus Christ Superstar s původními hlavními protagonisty ještě počkat. Podle zástupkyně organizátorů Johany Turnerové se na koncert chystají nejen místní lidé, ale i fanoušci muzikálu z Prahy, Ústí nad Labem nebo Vysočiny. Před pětitisícovým davem sólisty samozřejmě doprovodí živý orchestr za řízení Oty Balage.

Česká verze rockové opery zaznamela v 90. letech téměř 1300 repríz a zhlédlo ji více než 850.000 diváků, čímž se vedle Draculy stala nejúspěšnější českou muzikálovou produkcí. Protože se s dílem, které v pražské Spirále posléze vystřídala Evita, nechtěli rozloučit diváci ani divadelníci, vzniklo koncertní pojetí, které se občasně hrálo v letech 2000 až 2003 v Praze, Brně, Pardubicích a byl z něho pořízen i televizní záznam. V loňském roce vznikla novější verze, která se od starších představení liší například alternativním uvedením některých skladeb v angličtině a mírně pozměněným scénosledem. Ta slavila obrovský úspěch během několika uvedení v Hudebním divadle v Karlíně. Diváci se mohou i v Liberci těšit na původní hvězdné obsazení s Kamilem Střihavkou, Danem Bártou, Bárou Basikovou, Alešem Brichtou a Bohoušem Josefem. Speciálními hosty budou Jiří Korn a 4tet.

Vůbec poprvé spatřil muzikál Andrewa Lloyda Webbera a Tima Ricea Jesus Christ Superstart světlo světa v roce 1970 jako gramofonová nahrávka, neboť autoři se obávali odmítavého postoje církve. Deska však vzbudila takový rozruch, že již o rok později měl muzikál světovou premiéru na Broadwayi. Filmové zpracování režiséra Normana Jewisona ho pak proslavilo na celém světě. Příští rok tedy muzikál oslaví neuvěřitelné čtyřicátiny!

Foto: Archiv Kamila Střihavky (snímek z vystoupení v HdK) a plakát produkce