Hudební divadlo Karlín na dnešní odpoledne sezvalo novináře na první tiskovou konferenci k nové inscenaci muzikálu Jesus Christ Superstar, která bude mít premiéru 11. listopadu tohoto roku. Produkce zároveň odtajnila obsazení všech hlavních rolí v připravovaném projektu. Návrat legendy bude zároveň návratem Kamila Střihavky a Báry Basikové k rolím Ježíše a Máří Magdaleny, v obsazení se ale objevila i řada nových tváří. Dílo zazní podobně jako před šestnácti lety v přebásnění Michaela Prostějovského.

Tiskovou konferenci jako obvykle zahájil a s vtipem moderoval tiskový mluvčí HdK Tomáš Matějovský, který dal postupně slovo řediteli divadla Egonu Kulhánkovi, textaři Michaelu Prostějovskému, scénografovi Mihailu Tchernaevovi i uměleckému šéfovi souboru Pavlovi Polákovi. Ten přiznal, že Ježíš zcela nezapadá do karlínské dramaturgie a jeho nasazení vedení divadla dlouho zvažovalo:
„Víme, že nebude snadné překonat legendu,“ hovoří o kultovním prvním nastudování v Divadle Spirála s respektem Pavel Polák, „ale je to pro nás velká umělecká výzva a zároveň zodpovědnost. Jsem rád, že právě teď nastala doba návratu slavného díla A.L. Webbera a Tima Rice. Prvním člověkem, který se o našem záměru dozvěděl, byl textař Michael Prostějovský, kterému jsem zavolal a požádal jej o povolení k využití jeho skvělého překladu,“ vysvětluje Polák. Egon Kulhánek dodal, že úloha inscenovat Ježíše je nevděčná, protože každý bude srovnávat s inscenací z roku 1994 a jen stěží lze boj s legendou vyhrát.

Zmíněný Michael Prostějovský na dotaz, zda se bude textově jednat o totožnou verzi s původním nastudováním uvedl, že vše, co slyšeli diváci ve Spirále, uslyší i v Karlíně. Pouze Pilátův soud bude mít o jednu sloku navíc a dále se jedná o licenčních právech na píseň, která byla připsána pro filmovou podobu muzikálu a režisér Gabriel Barre by jí rád použil i na divadelním jevišti.

Mezi více či méně populárními tvářemi české muzikálové scény se objevilo jedno zcela neznámé jméno – Michal Skořepa. A zahraje si v alternaci hned dvě hlavní role (jako před léty Dan Bárta), Ježíše i Jidáše. Vycházející hvězdu produkce představil Pavel Polák:
„Už jsem v tomto divadle absolvoval celou řadu castingů a celou dobu jsem tajně doufal, že se objeví aspoň jeden neznámý člověk, který zazpívá tak, že mi naskočí husí kůže. Takový člověk je tu a jsem rád, že jsem mu mohl obě role nabídnout.“
Michal Skořepa podle vlastních slov vystudoval hru na piáno a tři roky skladby na Konzervatoři a za sebou má také zpívání s několika kapelami:
„Co se týče muzikálu Jesus Christ Superstar, vždy jsem si v něm tajně toužil zazpívat, protože jeho nahrávka patří k mým nejoblíbenějším. Uvažoval jsem, zda bych byl radši Jidášem nebo Ježíšem a jsem rád, že tuto otázku někdo zodpověděl za mě. Z vyhlášení konkurzu jsem byl tak vyděšený, že jsem na něj ani nechtěl jít, ale nakonec jsem to zkusil, abych zjistil, jaké jsou moje možnosti. Získal jsem hned obě vytoužené role a můžu slíbit, že vezmu příležitost pevně do obou rukou a udělám pro tuto inscenaci, co bude v mých silách.“

Dílčí zkoušky začínají již za měsíc, naplno se pak začne zkoušet 12. července tohoto roku. Premiéra je naplánovaná na 11. listopadu 2010. Inscenátoři již mají za sebou pětidenní maratón castingů, kterého se zúčastnilo téměř 600 uchazečů o hlavní i vedlejší role. Finální výběr proběhl před několika dny za účasti amerického režiséra Barreho.

JESUS CHRIST SUPERSTAR
Hudba: Andrew Lloyd Webber
Libreto: Tim Rice
České texty: Michael Prostějovský

Režie: Gabriel Barre
Hudební nastudování: Ota Balage
Choreografie: Pavel Strouhal
Výprava: Mihail Tchernaev

Osoby a obsazení:

Ježíš Kristus: Kamil Střihavka, Michal Skořepa
Jidáš Iškariotský: Viktor Dyk, Václav Noid Bárta, Michal Skořepa
Marie Magdalena: Bára Basiková, Dasha
Pilát Pontský: Václav Noid Bárta (další alternace bude doplněná)
Herodes Antipa: Jiří Korn, Ondřej Brzobohatý
Kaifáš: Radek Seidl, Lukáš Hynek Krämer
Annáš: Jindřich Vobořil, Jaroslav Klein
Šimon Petr: Jiří Mach, Jaromír Holub
Šimon Zélótes: Jaromír Holub, Peter Strenáčik
a další

Foto: Vítězslav Sladký, tisková konference v HdK 12. května 2010

1) Nové logo muzikálu Jesus Christ Superstar
2) Bára Basiková
3) Michal Skořepa
4) Václav Noid Bárta, Dasha a Jiří Korn
5) Tým muzikálu JCS