Dlouho očekávaná divadelní událost je tady! Po dlouhých měsících příprav se v předpremiérách představil muzikál Jesus Christ Superstar prvním divákům na scéně Hudebního divadla v Karlíně. V nové výpravě, režii, úžasném light designu a s mnoha populárními osobnostmi naší muzikálové scény. Zatímco jméno Kamila Střihavky je s tímto muzikálem spojeno patrně navždy, alternující začínající zpěvák Michal Skořepa bude pro mnohé diváky možná největším překvapením inscenace.

Příběh dnes už kultovního muzikálu vychází z Nového zákona a zpracovává posledních sedm dní života Ježíše Krista z pohledu toho, kdo jej nakonec zradil – Jidáše Iškariotského. Je postaven na stěžejních momentech Ježíšových posledních dní, jako je příjezd do Jeruzaléma, vyhnání překupníků z chrámu, poslední večeře, Jidášova zrada v Gethsemanské zahradě, stejně jako soud, bičování a následné ukřižování.

Jesus Christ Superstar Andrew Lloyd Webbera a Tima Rice je pokládán za přelomové dílo světové muzikálové literatury. Autoři zvolili formu rockové opery, bez dialogů, kde veškerá poselství známého biblického příběhu tlumočí prostřednictvím hudby. Líbivý pop střídá burácivý rock, do té doby v muzikálu ne až tak obvyklý. Od počátku bylo zřejmé, že dílo může vyprovokovat k odsudku katolickou církev, takže bylo nejdřív vydáno na gramofonovém albu. Na divadelní pouť se “rocker” Ježíš vydal 12. října 1971 z newyorského Mark Hellinger Theatre, kde zaznamenal 711 repríz. Ještě dalako úspěšnější byl muzikál následně v Londýně, kde se v divadle Palace odehrál během osmi let celkem 3.537 krát! Až do roku 1994 byl Ježíš v Londýně nejdéle uváděným muzikálem, pak jej postupně předstihli Bídníci, Fantom Opery a Cats. V dalších letech se dílo stalo jedním z nejúspěšnějších muzikálů po celém světě, a to nejen v Evropě a Americe, ale také v Asii. Muzikál byl rovněž dvakrát zfilmován – poprvé se dostal na sříbrné plátno v roce 1973 v režii Normana Jewisona, podruhé jej natočili v roce 2000 Nick Norris a Gale Edwards.

Nepočítáme-li oblíbené koncertní verze, zamíří Jesus Christ Superstar na české jeviště potřetí. Poprvé jej uvedla produkční společnost Musical režiséra Petra Novotného, londýnského supervizora slovenského původu Jozefa Celdera a divadelníka Stanislava Aubrechta v pražském Divadle Spirála. Režisér Novotný vsadil na rockové zpěváky Kamila Střihavku, Dana Bártu a Báru Basikovou a vytvořil v Praze představení, které dosud nemělo obdoby. Jesus Christ Superstar se v netypickém “nedivadelním” kruhovém prostoru Spirály hrál 47 měsíců a počet repríz se zastavil na v Česku nevídaném čísle 1.288. Na podzim roku 2005 Ježíš změnil adresu a zamířil do Brna – Městské divadlo jej uvedlo na Hudební scéně v režii Stanislava Moši 12. listopadu 2005 a úspěšná, i když zcela odlišně koncipovaná inscenace, se drží na repertoáru dodnes. Představitel Jidáše Petr Gazdík byl následně obsazen i do koncertního provedení Spojených scén vídeňských. Úspěch obou provedení je přičítán i skvělému přebásnění Michaela Prostějovského.

Hudební divadlo Karlín po velkém diváckém úspěchu Carmen další muzikálový titul hledalo delší dobu. Mezitím mezi veřejnost prosakovaly “zaručené informace”, kteréže dílo Carmen vystřídá – nejčastěji se mluvilo o Aidě Eltona Johna, Cyranovi Franka Wildhorna či Rebecce autorské dvojice Kunze – Levay. V lednu letošního roku HDK šuškandu ukončilo a překvapilo diváky chystaným návratem velké legendy v novém hávu. I umělecký šéf souboru Pavel Polák přiznal, že uvedení Ježíše vedení divadla dlouze zvažovalo:
“Víme, že nebude snadné překonat legendu, ale je to pro nás velká umělecká výzva a zároveň zodpovědnost. Jsem rád, že právě teď nastala doba návratu slavného díla A.L. Webbera a Tima Rice. Prvním člověkem, který se o našem záměru dozvěděl, byl textař Michael Prostějovský, kterému jsem zavolal a požádal jej o povolení k využití jeho skvělého překladu,“ vysvětluje Polák. Egon Kulhánek dodal, že úloha inscenovat Ježíše je nevděčná, protože každý bude srovnávat s inscenací z roku 1994 a jen stěží lze boj s legendou vyhrát.
Jak se návrat JCS zdaří nejen jeho legendárním protagonistům, ale i zpěvákům nově obsazeným, uvidíme již zítra.

JESUS CHRIST SUPERSTAR
Hudba: Andrew Lloyd Webber
Libreto: Tim Rice
České texty: Michael Prostějovský

Režie: Gabriel Barre
Hudební nastudování: Ota Balage
Choreografie: Pavel Strouhal
Výprava: Mihail Tchernaev

Osoby a obsazení:

Ježíš Kristus: Kamil Střihavka, Michal Skořepa
Jidáš Iškariotský: Václav Noid Bárta, Jan Toužimský, Michal Skořepa
Máří Magdalena: Bára Basiková, Dasha
Pilát Pontský: Pavel Polák, Václav Noid Bárta
Herodes Antipa: Jiří Korn, Ondřej Brzobohatý
Kaifáš: Lukáš Hynek – Krämer, Radek Seidl
Annáš: Jindřich Vobořil, Jaroslav Klein
Apoštol Šimon Petr: Jaromír Holub, Jiří Mach
Apoštol Šimon Zélótes: Peter Strenáčik, Jaromír Holub

PREMIÉRA 11. LISTOPADU 2010 V HUDEBNÍM DIVADLE KARLÍN OD 19:00

Foto: Autor článku a plakát HDK
1) Kamil Střihavka na plakátu HDK
2) Hvězdy nového nastudování JCS
3) Bára Basiková
4) Michal Skořepa