Za mimořádného zájmu médií i diváků uvedlo Hudební divadlo Karlín ve čtvrtek 16. října poprvé v této sezóně představení legendárního muzikálu Jesus Christ Superstar. A to ve zcela mimořádné podobě a ve jménu oslavy 20. výročí prvního nastudování tohoto muzikálu u nás, v Divadle Spirála v létě roku 1994. Pozván byl autor původního libreta Tim Rice, který Ježíše spatřil už po jeho premiéře. Vzhledem k nedávné operaci kolene má však od lékařů zákaz létání až do konce roku, takže naopak oslavil toto jubileum ve svém londýnském sídle s delegací divadla. V jejím čele stanul minulý měsíc představitel Ježíše Kamil Střihavka, autor přebásnění Michael Prostějovský a další.

Ale ani diváci v sále HDK nepřišli zkrátka. Z obrazového záznamu je totiž Tim Rice osobně pozdravil na samém začátku večera. O přestávce pak ředitel divadla Egon Kulhánek s původním představitelem Krále Heroda Vilémem Čokem a Ponského Piláta Alešem Brichtou odhalili v chodníku slávy hvězdu Tima Rice s jeho podpisem. Stala se tak v HDK hvězdou třetí. První patří zakladateli divadla Eduardu Tichému, druhá hudebnímu skladateli Johnu Kanderovi, který HDK navštívil při premiéře své Vraždy za oponou. Tim Rice měl možnost v karlínském divadle osobně spatřit už dva své muzikály, po Ježíšovi také Aidu.

Při děkovačce po skončeném představení spolu na jevišti skončili jak dnešní, tak původní představitelé a tvůrci. Kamil Střihavka, Bára Basiková, Pavel Polák a Jindřich Vobořil svoje původní role hrají i v současné inscenaci. Vedle nich si pak směs z vybraných písní zazpívaly i dvě původní představitelky Maří Magdaleny (Athina Langoská a Renáta Podlipská). Dále Ponského Piláta (Aleš Brichta a Ivan Doležálek), Krále Heroda (Vilém Čok), Jidáše (Josef Štágr a Tomáš Trapl) a Ježíše (Martin Skala). Zcela vyprodané divadlo v čele s ředitelem Egonem Kulhánkem zatleskalo rovněž původním producentům, inscenátorům a realizátorům. Konkrétně producentovi Stanislavu Aubrechtovi, spoluproducentovi a tvůrci lightdesignu Jozefu Celderovi, autorovi českého libreta Michaelu Prostějovskému, dirigentu Arnoštovi Moulíkovi a choreografce Ivance Kubicové. Představení i dodatečné oslavy se zúčastnil rovněž zástupce skladatele Andrewa Lloyda Webbera a jeho londýnské agentury RUG David Robinson. Další představení Jesus Christ Superstar se konají v závěru týdne a poté opět koncem listopadu. A jak bylo řečeno v kuloárech divadla po představení, Londýn prodlouží Hudebnímu divadlu Karlín licenci na uvádění i pro příští rok.

Originální zdravici, kterou poslal z Londýna Pražanům Tim Rice při předání hvězdy slávy najdete zde.

Exkluzivně pro magazín Musical-opereta agentura Musical media

Foto: Martin J. Polák