Letošní sezona jakoby probíhala ve znamení muzikálových legend a jejich oslav: Zatímco před týdnem na jevišti Hudebního divadla Karlín slavil dvacet let od české premiéry kultovní rockový muzikál Jesus Christ Superstar, už pozítří se navrátí na scénu pražské Broadwaye Kleopatra a podle nejnovějších informací čeká divadelní comeback i vůbec nejúspěšnější český původní muzikál Dracula.

Připomeňme, že Ježíš Tima Rice a Andrewa Lloyda Webbera měl pražskou premiéru 22. července 1994 a produkce odehrála neskutečných 1288 repríz, další stovky představení uvedlo později Městské divadlo Brno a Hudební divadlo Karlín. Muzikál Dracula z autorské dílny Karla Svobody, Zdeňka Borovce a Richarda Hese měl světovou premiéru 13. října 1995 v pražském Kongresovém centru (dříve Palác kultury) a prakticky se stal českým muzikálem století. První provedení vidělo přes 1,2 mil. diváků, znovu pak dobýval krvelačný kníže Prahu v letech 2003 či 2009. Kleopatra je zase nejúspěšnějším titulem českého popového krále Michala Davida a na scénu divadla Broadway se vrací už poněkolikáté.

Rovněž Dracula se vrátí v roce 20. výročí od prvního uvedení, a to trochu překvapivě na jeviště Hudebního divadla Karlín, které ohlásilo jeho obnovenou premiéru na přelom února a března příštího roku. “Karlín” bude velkému formátu tohoto díla jistě slušet, už proto, že zpěváci budou tentokrát zpívat za doprovodu živého orchestru. Jak uvedl ředitel HdK Egon Kulhánek, snažil se shromáždit co nejvíc lidí z původního týmu, zároveň však chce dát Draculovi trochu modernější kabát. Titulní roli opět ztvární Daniel Hůlka, jenž je s postavou Draculy spjat navždy (v alternaci s Josefem Vojtkem), Loraine zazpívají Leona Machálková či Magda Malá, Adrianu Kamila Nývltová a Daniela Šinkorová a parádní trojroli Šaška, Sluhy a Profesora si i po letech střihne legendární Jiří Korn. Ke spolupráci byl přizván i producent Oldřich Lichtenberg.

Ani jeden z tvůrců nesmrtelného Draculy se dnešních dnů bohužel nedožil. Textař Zdeněk Borovec zemřel 18. února 2001, hudební skladatel Karel Svoboda spáchal sebevraždu v Jevanech 28. ledna 2007, 17. února 2014 skonal po těžké nemoci tanečník a choreograf Richard Hes a nedlouho předtím, 22. srpna 2013, náhle odešel z tohoto světa i režisér Jozef Bednárik. Režie se proto tentokrát ujme Filip Renč, který vypomáhal v roce 1995 s realizací projekcí:
“Těžce nesu, že žádný z původních autorů už nežije. Je pro mě ctí navázat na jejich práci a pokusím se pověst Draculy nepokazit. Mým úkolem bude muzikál trochu zkrátit a přizpůsobit ho roku 2015. To, co mají diváci rádi, ale bude zachováno,” slibuje Filip Renč.

Příběh slavného upíra se opět bude odehrávat na modifikované scéně Daniela Dvořáka, účinkující obleče kostýmní návrhář Roman Šolc. Zatím se počítá s limitovanou sérií třiceti představení.

Karel Svoboda, Zdeněk Borovec, Richard Hes: DRACULA

Režie: Filip Renč
Hudební nastudování a dirigent: Kryštof Marek
Choreografie: Pavel Strouhal
Scéna: Daniel Dvořák
Kostýmy: Roman Šolc
Sound design: Petr Košař
Light design: Pavel Dautovský

Osoby a obsazení (verze 2015):

Dracula: Daniel Hůlka / Josef Vojtek
Lorraine: Leona Machálková / Magda Malá
Adriana: Kamila Nývltová / Daniela Šinkorová
Šašek, Sluha, Profesor: Jiří Korn
Nick: Martin Pošta / Richard Genzer
Kněz: Tomáš Trapl
Nymfa ohnivá: Hana Křížková
Nymfa hodinová: Renata Drössler
Nymfa větrná: Sylva Podkonická Schneiderová

Ilustrační foto: Martin J. Polák a archiv redakce