Jesus Christ Superstar, Landestheater Niedebayern Passau

Diváci Jihočeského divadla v Českých Budějovicích se 19. dubna dočkají legendární rockové opery Jesus Christ Superstar. Jedná se o představení pasovského divadla Landestheater Niedebayern Passau, se kterým Jihočeské divadlo dlouhodobě spolupracuje. Režie se ujal Stefan Tilch, hudebního nastudování Basil H.E. Coleman. V titulní roli alternují Andreas Schneider a Jeffrey Nardone, Jidáše zpívá Tobias Ulrich Máří Magdalénu Nadine Germanna krále Heroda Oscar Imhoff. Představení uvádí pasovské divadlo i na dalších německých scénách, například ve Straubingu či Landshutu. V Českých Budějovicích Jesus zazní v anglickém originálu s českými titulky. Návštěvníci Jihočeského divadla mají zcela výjimečnou šanci seznámit se ve „svém divadle“ s tímto kultovním dílem světového muzikálového repertoáru.

Příběh muzikálu vychází z Nového zákona a zpracovává posledních sedm dní života Ježíše Krista z pohledu toho, kdo jej nakonec zradil – Jidáše Iškariotského. Je postaven na stěžejních momentech Ježíšových posledních dní, jako je příjezd do Jeruzaléma, vyhnání překupníků z chrámu, poslední večeře, Jidášova zrada v Gethsemanské zahradě, stejně jako soud, bičování a následné ukřižování.

Jesus Christ Superstar Andrewa Lloyda Webbera a Tima Rice je pokládán za přelomové dílo světové muzikálové literatury. Autoři zvolili formu rockové opery, bez dialogů, kde veškerá poselství známého biblického příběhu tlumočí prostřednictvím hudby. Líbivý pop střídá burácivý rock, do té doby v muzikálu ne až tak obvyklý. Od počátku bylo zřejmé, že dílo může vyprovokovat k odsudku katolickou církev, takže bylo nejdřív vydáno na gramofonovém albu. Na divadelní pouť se “rocker” Ježíš vydal 12. října 1971 z newyorského Mark Hellinger Theatre, kde zaznamenal 711 repríz. Ještě daleko úspěšnější byl muzikál následně v Londýně, kde se v divadle Palace odehrál během osmi let celkem 3.537 krát! Až do roku 1994 byl Ježíš v Londýně nejdéle uváděným muzikálem, pak jej postupně předstihli Bídníci, Fantom Opery a Cats. V dalších letech se dílo stalo jedním z nejúspěšnějších muzikálů po celém světě, a to nejen v Evropě a Americe, ale také v Asii. Muzikál byl také dvakrát zfilmován – poprvé se dostal na stříbrné plátno v roce 1973 v režii Normana Jewisona, podruhé jej natočili v roce 2000 Nick Norris a Gale Edwards.

Jesus Christ Superstar, Landestheater Niedebayern Passau

 

JESUS CHRIST SUPERSTAR – Landestheater Niedebayern Passau

Hudební nstudování: Basil H. E. Coleman
Režie: Stefan Tilch
Choreografie: Evgenia Itkina
Sbormistr: Eleni Papakyriakou
V hlavních rolích:

Jesus Christ Superstar, Landestheater Niedebayern Passau

Foto:  Landestheater Niedebayern Passau