Jazz bez hranic

Jazz bez hranic

Renomovaný festival Jazz bez hranic připravil na podzim řadu vynikajících koncertů. A hned na úvod přináší široké veřejnosti mimořádný hudební zážitek. Do západočeské metropole přijede 3. října slavný big band Buddyho Riche, který vede legendární trumpetista Bobby Shew. Hvězdy orchestru zahrají v Měšťanské besedě od 19 hodin původní program BRBB z roku 1966.

Bylo to loni v květnu, co legendární trumpetista Bobby Shew dostal fantastický nápad sezvat dosud žijící souputníky ze světoznámého Richova big bandu, doplnit je vynikajícími muzikanty a objet s nimi zeměkouli. Úspěch byl nevídaný. Jazz bez hranic měl to štěstí, že se podařilo domluvit plzeňskou zastávku v Měšťanské besedě. Slavné sólisty, Chucka Findleye, Andyho Fusca, Carla Saunderse, Pata LaBarberu a Charlese Owense doplní vynikající jazzová sekce Českého národního symfonického orchestru a samotného mistra nahradí jeden z nejlepších světových bubeníků Steve Smith. Spolu pak zahrají původní program orchestru z roku 1966, kde kromě oblíbených swingovek zazní i skladby z pera Johna Lennona a Paula McCartneyho či Paula Simona a Arta Garfunkela.

Jazz bez hranic přináší bohatý program na celý zbytek letošního roku. Jazzové koncerty jsou naplánovány v plzeňských klubech, v Domě hudby, ve Velkém divadle se uskuteční Galakoncert a opět v Domě hudby je připravena řada workshopů.

Mezinárodní hudební projekt JAZZ BEZ HRANIC patří mezi tradiční akce města Plzně a organizuje jej občanské sdružení Jazz bez hranic, které bylo založeno v roce 2005. Projekt je přeshraniční a zahrnuje mezinárodní jazzový festival a česko-německý hudební projekt pro mládež. Festivalu se účastní amatérské a profesionální jazzové soubory a sólisté nejen z českého a německého regionu, ale i špičkoví umělci z celého světa. Město Plzeň má v konání jazzových festivalů mnohaletou tradici. V minulých letech k této tradici významně přispěla agentura Triwoli pořádáním osmi ročníků Mezinárodního big bandového festivalu (1993-2000) a sedmi koncertů seriálu Jazz na divadle (2002-2005). Na aktivity agentury Triwoli od roku 2005 navázalo personálně i tematicky občanské sdružení Jazz bez hranic.

Mezinárodní festival Jazz bez hranic se koná každoročně, ale nemá stanovené pevné datum ani délku trvání. Vyvrcholení každoročního projektu je koncentrováno do několika dnů festivalu na přelomu října a listopadu, ale zároveň se ponechává volnost k produkci samostatných jazzových koncertů během celého roku.

 

Foto: Repro redakce