Podzim bude v Plzni patřit Festivalu Jazz bez hranic. Posluchači se mají jako obvykle nač těšit. Organizátoři přivedou do Plzně a okolí špičkové hudebníky a skutečná jazzová esa. V Návštěvnickém centru pivovaru vystoupí například už 25. října americký trumpetista Randy Brecker. Tento trojnásobný držitel prestižní ceny Grammy Award je světovou ikonou jazzu, R&B i rocku. Jeho jméno je spojeno i se vznikem skupiny Blood, Sweat & Tears. Spolu s ním plzeňskému publiku zahrají Jaromír Honzák & Pavel Hrubý Quintet a německá kapela Paulo Morello Group. Galakoncert festivalu pak nabídne zážitek v podání jedné z nejlepších amerických vokálních skupin, The New York Voices. Formace ověnčená dvěma cenami Grammy zavítá do Plzně v rámci svého světového turné u příležitosti 25. výročí svého založení.

Závěr JAZZU BEZ HRANIC rozsvítí svým vystoupením držitel prestižní americké ceny NEA Jazz Master Award 2011 za celoživotní úspěchy Dave Liebman. Avantgardní jazzman, který hrával i s Milesem Davisem, zahraje 4. prosince v Domě hudby v Plzni. Na své si v rámci jazzového svátku přijde i mladé publikum. Vojtěch Dyk & B-Side Band to v Parkhotelu rozbalí se svou megashow ze světových rockových a populárních hitů ve swingových big bandových aranžmá. Skvělou zábavu slibuje také fantastický brazilský zpěvák a kytarista Adriano Trindade, který přiveze brazilskou noc plnou samby s živou jazzovou kapelou.

Letošní ročník renomovaného festivalu potěší nejen posluchače jazzu, ale i muzikanty a poprvé také tanečníky a gurmány. Připraven je swingový bál, na němž se bude tančit v rytmu hudby 30. a 40. let v podání Matouškova Swingbandu.
I letos nabídne JAZZ BEZ HRANIC workshopy pro aktivní jazzmany. K tradiční kytarové a bigbandové dílně Helmuta Nieberleho a Milana Svobody přibyly letos dvě novinky: workshop pro žáky základních uměleckých škol a workshop swingových tanců. Ty přijede vyučovat vynikající taneční mistr Zdeněk Pilecký s partnerkou.
Další festivalovou novinkou bude Týden jazzové kuchyně. Ten chystá na začátek listopadu restaurace PI.JEZ.PI. Festival JAZZ BEZ HRANIC se uskuteční v Plzni a dalších západočeských a bavorských městech od 17. října do 4. prosince 2013.

Ilustrační foto: Jazz bez hranic

1) Logo festivalu
2) Randy Brecker
3) Vojtěch Dyk