V pondělí 26. listopadu uvede pražské Divadlo Semafor na scéně Velkého divadla v Plzni v rámci festivalu Jazz bez hranic inscenaci hudební komedie Hodiny jdou pozpátku. Tu napsal legendární herec, zpěvák, hudebník i spisovatel Jiří Suchý.

Děj swingového muzikálu se odehrává v roce 1938 v nočním podniku Honolulu, kde se lidé snaží přijít na jiné myšlenky a zapomenout na tíhu doby. V baru se pravidelně scházejí i oba hlavní hrdinové – dekadentní básník Jan Vladivoj Vinohradský (Jiří Suchý) a zoologická zahradnice Žaneta Borská, rozená Špičatá, kterou hraje Jitka Molavcová. Nezastupitelnou úlohu v díle hraje hudba – většina z dvaceti písní se věrně drží swingu, muzikál ale zabrousí i do opery nebo country. Jiří Suchý napsal kromě libreta a textů písní i všechny melodie, které zazní v podání sedmičlenného orchestru pod fiktivní taktovkou Jiřího Svobody.
“Startujeme v roce 1938, ale protože nejde o prezentaci hudebně-vědného večera nýbrž o zábavnou komedii, hudební rozpětí bude stylově trochu širší – bude to swing třicátých a čtyřicátých let,” prozrazuje Jiří Suchý, který hru zároveň také zrežíroval a slibuje divákům představení plné fantazie, humoru a imaginace.

Vedle již zmíněných nejslavnější tváří současného Semaforu Suchého a Molavcové vystupují v rolích zpívajícího tria Bobo Sisters Lucie Černíková (nebo Barbora Smejkalová), Karolína Gudasová a Ivana Korolová, barmana hraje Michal Stejskal, zpěváka Vizváryho Jiří Štědroň.

Mezinárodní hudební projekt JAZZ BEZ HRANIC je organizován stejnojmenným občanským sdružením, které bylo založeno v roce 2005. Projekt je přeshraniční a zahrnuje mezinárodní jazzový festival a česko-německo-rakouský hudební projekt pro mládež. Festivalu se každoročně účastní především jazzové amatérské a profesionální soubory, sólisté z českého, německého a rakouského regionu, ale i špičkoví umělci z celého světa.

Ilustrační foto: Archiv Divadla Semafor