V sobotu 17. března měl v pražském Divadle ABC premiéru nový komediální muzikál pro činoherce s názvem Bedřich Smetana: The Greatest Hits. Autorský projekt zkoumající odkaz českého hudebního velikána, a zejména pak všech jeho oper, vytvořili režisér Petr Svojtka s dramaturgem Jiřím Janků. Nejslavnější Smetanovy melodie nápaditě upravili a nově zaranžovali muzikanti Ivan Hlas s Jiřím Janouchem.

Zábavná podívaná s živou kapelou, písničkami, tanci i šermy vypráví o fiktivním divadelním souboru, který musí pro finanční záchranu divadla urychleně nazkoušet nové představení sestavené ze všech devíti Smetanových oper. Vyhovět podmínkám japonského grantu a poskládat klasikovo dílo do jednoho velkolepého včera není však vůbec snadné…

Jak připomněl režisér Petr Svojtka, původní verze hry byla poprvé uvedena už v roce 2004 ve Středočeském divadle Kladno. „V Divadle ABC je ale herecký soubor více generačně rozvrstvený, nové jsou také nápadité hudební aranže Ivana Hlase a Jiřího Janoucha. Smetanovský muzikál se tak stal zároveň procházkou hudebními žánry a styly od 60. let až po současnost.“ uvedl Petr Svojtka, režisér hry a zároveň umělecký ředitel Městských divadel pražských.

„Bedřich Smetana je skutečný český hitmaker: Kdyby žil dnes, jeho písničky by nejspíš bodovaly v hitparádách,“ řekl Ivan Hlas, který v Divadle ABC vytvořil už oblíbený muzikál Šakalí léta. Teď se stal společně s Jiřím Janouchem autorem nových „cover verzí“ vybraných Smetanových písní. „Písně Bedřicha Smetany jsem vzal, sundal z nich kabátek harmonie a zkusil jim obléct jiný – jenže to obvykle nebyly ty pravé kabátky. Pak se do toho dal Jirka Janouch – a najednou jim seděly všechny,“ popsal spolupráci Ivan Hlas. „Ivan Hlas je samozřejmě výborný muzikant s výjimečným citem pro písňovou tvorbu. Bez něj by to vůbec nešlo!“, reagoval Jiří Janouch.

Známé Smetanovy árie tak zazní jednou jako regge, jindy jako rock and roll, song a la Beatles nebo balada ve stylu skupiny Queen… Ivan Hlas navíc ve hře vystoupí nejen jako frontman živého hudebního doprovodu, ale zahraje si tu i malou roli svého méně známého bratra Saši Hlase. „Který mne, Ivana, ve hře nemá rád. Ve skutečnosti ale takového bratra nemám,“ vysvětlil Ivan Hlas.

V hlavních rolích účinkují Pavel Juřica, Lucie Pernetová, Veronika Kubařová, Veronika Gajerová, Roman Říčař, Michal Slaný, Hanuš Bor, Zdeněk Vencl, Radim Kalvoda, Lenka Zbranková, Svatava Milková, Zbygniew Kalina, Jiří Klem a jako speciální host Ivan Hlas.

Foto: Igor Chmela (snímky laskavě poskytla produkce MDP)