Foto: Produkce muzikálu IAGO

Nabídku pražských muzikálů, kterých se mimochodem hraje v naší metropoli víc než ve Vídni, Berlíně a Mnichově dohromady, rozšíří nejnovější dílo z pera hudebníka Janka Ledeckého s názvem IAGO. Muzikál podle Shakespearova Othella má dnes premiéru v Divadle Hybernia. Jeho česká premiéra se několikrát odkládala, uveden už byl naopak v Bratislavě.  Produkce už oznámila i jména herců, kteří si zahrají slavnostní premiéru: Tomáš Novotný (Othello), Dominika Richterová (Desdemona), Janek Ledecký (Iago), Dita Hořínková (Emilia), Ladislav Korbel (Cassio), Markéta Poulíčková (Bahia) či Michal Novotný (Roger).

Jednu z nejsoučasnějších Shakespearových her se Janek Ledecký ve spolupráci s americkým režisérem a spoluautorem libreta Robertem Johansonem a hudebním režisérem Michalem Kovalčíkem rozhodl přesunout do současnosti. William Shakespeare napsal drama Othello, mouřenín benátský, pro divadlo Globe v roce 1603. Od té doby spatřil Othello světla ramp ve stovkách nastudování a v tisících repríz po celém světě. Dočkal se také šesti slavných filmových přepisů. Jediným zdařilým pokusem interpretovat Othella hudbou byla zatím Verdiho klasická opera z roku 1887. Janek Ledecký a Robert Johanson přicházejí s nečekaným a velmi atraktivním uchopením klasiky. Othello, Desdemona, Iago a jejich nejbližší se přesouvají ze Ženevy do pevnosti Citadel na Středním východě. Tam, kde se dodnes nevěra trestá ukamenováním.  Autoři slibují, že staré drama odvypráví současným jazykem a v rockovém duchu s arabskými prvky.

Nový muzikál by měl být také pastvou pro oko. Scénu navrhl Martin Černý, o kostýmy se netradičně podělili výtvarníci dva – dámské vytvořila módní návrhářka Beáta Rajská, pánské osvědčený kostýmní výtvarník Roman Šolc. Na scéně se objeví  krásné ženy ve skvostných šatech, vojáci v uniformách, dívky v negližé i arabské tanečnice. A uprostřed všeho dění učebnicový bídák Iago. O něm tvůrci tvrdí: „Iago je sice prevít, ale nemůžete mu nefandit.  Zkrátka si ho zamilujete a možná zjistíte, že někdo podobný se pohybuje i kolem vás.“

 

Foto: Produkce muzikálu IAGO

Osoby a obsazení:

Othello: Lukáš Adamec / Tomáš Novotný / Peter Strenáčik
Desdemona: Dominika Richterová / Lucie Černíková / Anna Julie Slováčková
Iago: Janek Ledecký / Petr Vondráček
Emilia: Dita Hořínková / Alžbeta Stanková
Michael Cassio: David Gránský / Milan Peroutka / Ladislav Korbel
Bahiya: Dasha / Markéta Poulíčková / Monika Sommerová
Roger: Michal Novotný / Pavel Rudolf Plasche
Senátor Brady: Bořek Slezáček / Jaromír Adamec
Kardinal Lodovico: Oldřich Kříž / Martin Pošta
Boris Petrov: Ladislav Korbel / Patrick Plesinger
Šejk Abdul Asi: Martin Šemík / Zbyněk Fric

Foto: Produkce muzikálu IAGO