V plzeňském Komorním divadle včera a dnes vrcholí generálními zkouškami přípravy amerického muzikálu Hledá se muž. Zn.: Bohatý!, který uvede soubor muzikálu a operety Divadla J.K.Tyla v Plzni v premiéře už zítra.

Hudební komedie na téma „jak chudá dívka v New Yorku ke štěstí přišla“ se na rozdíl od mnohých námětově podobných může pochlubit opravdu vtipně zpracovaným scénářem, velkým množstvím povedených písniček a řadou neuvěřitelných situací. V ději se to hemží vdavekchtivými dívkami, milionářskými rozmary i zločinnými rejdy tajemných „Číňanů“.
Jak uvádí dramaturg operety Patrick Fridrichovský, předobrazem muzikálu se stala skvělá filmová hudební komedie z 60. let – Thoroughly Modern Millie, u nás promítaná pod názvem Správná dívka, s Julií Andrewsovou v titulní roli. Jednoho dne, na prahu bouřlivých dvacátých let, se v New Yorku ocitá půvabná Millie Dillmountová. V hlavě pytel správných předsevzetí – mít skvělou práci, užít spoustu zábavy a hlavně najít toho správného /a především bohatého/ ženicha. Že cestou potká mnoho nástrah a nesnází je nasnadě. Do toho se připlete ještě kamarádka Dorothy, která touží poznat život chudých lidí a při tom se stát slavnou herečkou. Prostě bláznivá komedie plná nečekaných událostí a zvratů.

Autor původního filmového scénáře Richard Morris na muzikálu spolupracoval s libretistou Dickem Scanlanem a hudební skladatelkou Jeanine Tesori. Po uvedení na Broadwayi získalo dílo šest prestižních cen Tony Awards. V české premiéře jej uvedlo před třemi lety Divadlo Na Fidlovačce a nyní v překladu Adama Nováka, v režii Romana Meluzína a pod taktovkou Martina Kumžáka v alternaci s dirigentem Pavlem Kantoříkem zamíří na plzeňskou scénu. Zajímavostí je, že se v něm sejdou hned tři držitelé prestižní Ceny Thálie:

„Nebývalý počet držitelů prestižních cen za mimořádné herecké výkony se sešel při přípravě nové inscenace muzikálového a operetního souboru Hledá se muž. Zn.: Bohatý!
Stána Topinková-Fořtová získala Cenu Thálie 2003 za roli Paní Johnstonové v Pokrevních bratrech. V muzikálu Hledá se muž. Zn.: Bohatý! si sympatická a oblíbená herečka s gustem zahraje zloducha v sukních, majitelku hotelu Paní Meersovou.
V roli čínského imigranta Chinga Ho se jako její zaměstnanec v Plzni poprvé představí Zbigniew Kalina, ověnčený Cenou Thálie 2008 pro činoherce do 33 let, jíž porota ocenila mj. jeho schopnost uplatnění ve všech žánrech. V současné době je tento rodilý Moravák v angažmá příbramského divadla, kde upoutal pozornost kritiky jako Harding v Přeletu nad kukaččím hnízdem či komediálními postavami vojína Goodbodyho v inscenaci Jak jsem vyhrál válku a Halibuta v Pensionu pro svobodné pány. Své mimořádné taneční a pěvecké dispozice uplatnil v roli Ďábla v inscenaci Na skle malované. Zuzaně Kolářové-Krištofové (s Cenou Thálie 2008 za roli Velmy Kellyové v muzikálu Chicago) připadla v nové inscenaci režiséra Romana Meluzína role pěvecké hvězdy Muzzy Van Hoosmere,“ uvádí tisková mluvčí Eva Ichová.

V hlavní ženské roli muzikálu Hledá se muž. Zn.: Bohatý! se jako Millie Dillmountová poprvé na plzeňských prknech představí v alternaci s hostující Kateřinou Šildovou studentka oboru muzikálového herectví na brněnské JAMU Soňa Borková, která je od března tohoto roku v angažmá jako sólistka souboru muzikálu a operety DJKT. Kromě studentských inscenací, uváděných ve studiu Marta, vystupuje v současné době také v Městském divadle Brno či v brněnském Divadle U Stolu. Hned 29.května vystoupí také ve Velkém divadle v Plzni v Kálmánově operetě Vévodkyně z Chicaga, kde byla doobsazena do role princezny Rose Mary.

Náš tým samozřejmě přípravy muzikálu Hledá se muž. Zn.: Bohatý! sledoval a přinášíme vám první fotografie z generální zkoušky.

Další snímky pořízené exkluzivně pro náš magazín naleznete ve fotogalerii.

Foto: Josef Hrubý /company, Radek Štědronský Shejbal s Kateřinou Šildovou a Zuzana Kolářová/